Ana Bogdan a ajuns in semifinale la Saint-Gaudens

anaJucătoarea română de tenis Ana Bogdan (foto) s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Saint-Gaudens (Franţa), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a învins-o pe italianca Giulia Gatto-Monticone cu 6-1, 7-6 (4), scrie Agerpres.

Ana Bogdan (26 ani, 131 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după o oră şi 34 de minute.

Românca a reuşi astfel a treia sa victorie în faţa italiencei Gatto-Monticone (31 ani, 163 WTA), cap de serie numărul şapte. În primele două meciuri directe, Ana Bogdan s-a impus în 2009, la Cagnes-Sur-Mer (Franţa, 100.000 dolari), cu 7-5, 6-7 (5), 7-5, în primul tur, şi în 2014, în sferturi la Hechingen (Germania, 25.000 dolari), cu 6-1, 6-3.

În semifinale, Ana Bogdan o va înfrunta pe învingătoarea dintre Tereza Martincova (Cehia/N.5) şi Cori Gauff (SUA), meciul fiind întrerupt după două ore şi 37 de minute, la scorul de 6-0, 4-6, 5-2, 30-30 pentru cehoaică.