Categories Tenis

Simona Halep, succes in minimum de seturi la Madrid

MADRID, SPAIN - MAY 07:  Simona Halep of Romania in action against Johanna Konta of Great Britain during day four of the Mutua Madrid Open at La Caja Magica on May 07, 2019 in Madrid, Spain. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

În 2017, Johanna Konta o elimina pe Simona Halep în sferturile de la Wimbledon. De atunci, multe s-au schimbat, britanica traversând perioade mai putin reușite. Rămâne însă o adversară incomodă, capabilă să învingă favorite într-o zi bună. Simona Halep și Johanna Konta s-au întâlnit marți 7 mai în turul trei de la Madrid Open.

Konta o conduce cu 3-1 în meciurile directe pe Halep în circuitul WTA. Trebuie menționat însă că Simona a câștigat singura confruntare pe zgură, la Mamaia, în 2017, în Fed Cup.

Cincinnati 2017: Halep – Konta 6-4, 7-6(1)
Wimbledon 2017: Konta – Halep 6-7(2), 7-6(5), 6-4
FedCup 2017: Halep – Konta 6-1, 6-3
Miami 2017: Konta – Halep 3-6, 7-6(7), 6-2
Wuhan 2015: Konta – Halep 6-3, 3-6, 7-5

Simona Halep (foto) a reușit după exact o oră de joc să-și adjudece primul set cu scorul de 7-5. A urmat un al doilea set în care românca și-a păstrat ritmul, conducând cu 4-o la ghemuri. Konta a reușit break-ul, urmat de un break al adversarei. În cele din urmă, Simona Halep a închis meciul cu 6-1.

În cadrul optimilor de finală, Simona Halep o va întâlni pe Viktoria Kuzmova (Slovacia, locul 46 WTA). Cele două nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul WTA.

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi.