Mihaela Buzarnescu debuteaza cu o victorie la Wimbledon 2019

LONDON, ENGLAND - JULY 04:   Mihaela Buzarnescu (ROU) acknowledges the crowd after winning her match against Katie Swan (GBR) at All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 4, 2018 in London, England. (Photo by Rob Newell - CameraSport via Getty Images)

Tot luni 1 iulie, Mihaela Buzarnescu  (53 WTA) a jucat în turul inaugural la Wimbledon cu Jessica Pegula (72 WTA/SUA) – al doilea meci de pe această arenă (după Hercog vs Kuzmova).

Buzărnescu și Pegula nu s-au mai confruntat până în prezent. Mikki Buzărnescu a reușit un prim set foarte bun încheiat cu 6-4. În setul secund lucrurile au continuat în mare parte la fel, Mikki conducând cu 4-1. A urmat o revenire a americancei care a egalat la patru ghemuri, dar Mihaela Buzărnescu s-a mobilizat și a închis din nou setul cu același scor 6-4.