Viitorul lui Gheorghe Hagi, umilita in Belgia

genFC Viitorul a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 6-3 (5-1), de formaţia belgiană KAA Gent, în manşa I a turului al doilea preliminar al Ligii Europa. Gazdele au condus cu 6-1, după 50 de minute de joc. Returul va avea loc peste o săptămână
Au marcat: Asare ‘4, Dejaegere ’13, Kubo ’35 şi 45, Iaremciuk ’42 (p), ’50 / Mladen ’21, Ţîru ’56, ’61

Au evolua următoarele echipe:

Gent: Kaminski – Lustig, Plastun, Rosted (Mohammadi ’70), Asare – Dejaegere (Castro-Montes ’62), Owusu, David, Odjidja-Ofoe – Iaremciuk, Kubo (Beridze ’62). Antrenor Jess Thorup;

FC Viitorul: Tordai – Mladen, Ţîru, P. Iacob (Ghiţă ’46), De Nooijer – Houri, Artean, Achim – G. Iancu, G. Ganea (Drăguş ’62), Măţan (Calcan ’72). Antrenor Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Odjidja-Ofoe ’31 / Ganea ’38, Iacob ’42, Iancu ’83, De Nooijer ’90+2

Arbitri: Aleksandar Stavrev – Marjan Kirovski şi Dejan Kostadinov – Dejan Jakimovksi (toţi din Macedonia).

Învingătoarea din această dublă manşă va evolua cu câştigătoarea dintre AEK Larnaca (Cipru) şi Levski Sofia (Bulgaria), în turul al treilea preliminar al Ligii Europa. În meciul tur, disputat în Cipru, gazdele s-au impus cu 3-0 (Giannou ’67, Ruiz ’70, Hevel ’75 – bulgarul Milanov a fost eliminat în minutul ’45+2).