Categories Alte sporturi

Andreea Chitu, bronz la Grand Prix-ul din Budapesta

chituCampioana României la judo, Andreea Chiţu, a învins-o, vineri, la Grand Prix Budapesta, pe campioana Braziliei, Valentim Eleudis şi a câştigat medalia de bronz la categoria 52kg, scrie Mediafax.
Chiţu (foto dreapta) a avut un parcurs bun, reuşind să treacă în primele faze de Diyora Keldiyorova din Uzbekistan, apoi de Ana Kazyulina din Kazahstan. Andreea Chiţu a fost la un pas de marea finală, dar a fost învinsă însă de japoneza Chishima Maeda, care a obținut și medalia de aur.

În aprilie, Andreea Chiţu (30 de ani) a cucerit medalia de aur la Grand Prixul de la Istanbul (Turcia), după un parcurs perfect la categoria 52 kg, consolidându-şi astfel poziţia în clasamentul mondial care îi permite prezenţa la Jocurile Olimpice de la Tokio, din 2020.