Titlul national la Minifotbal, merge la Targu Mures

novabihorpenet.ro

Nova Vita Târgu Mureș echipă înființată în urmă cu numai opt luni, este noua campioană a României la minifotbal, după ce a dispus în marea finală, disputată pe Baza Sportivă Tineretului din Oradea, de Tazmanschaft, cu scorul de 3-1.

Mureșenii au început foarte bine finala înscriind încă din minutul 4 prin Balea a care a preluat în spatele fundașilor și a șutat sec din șase metri. Minutul 13 a adus reușita lui Sîplăcan cu un șut extrem de puternic.

În partea secundă bucureștenii au jucat cu portarul Cătălin Șerban pe post de coordonator de joc, sibenii au furat o minge iar Feketics a făcut, pe contră, 3-0, încheind meciul. Golul portarului atacant Șerban, venit în ultimul minut, a contat doar la statistică dar n-a mai schimbat nimic. Nova Vita a avut un parcurs perfect cu excepția jocului cu Bad Boys Oradea în care golul lui Tibi Szeles a adus succesul grupării orădene însă mureșenii erau calificați de pe locul 1 la ora jocului.

FINALA MARE:

Nova Vita Tg. Mureș – Tazmanschaft București 3-1 (Balea 4, Sîplăcan 13, Feketics 37/Șerban 40)

Nova Vita: Klein, Tătar – Moldovan, Sîplăcan, Feketics, Chețan, Sălaghie, Crișan, Balea, Ungur, Fekete. Antrenor: Vvirgil Bejenaru.

SC Rozsdas Service SRL
Tazmanschaft: Șerban – Cârstea, Neagoe, Stancu, Șelaru, Petrescu, Radu Răzvan, Florea, Simon, Vasile Sebastian. Antrenor: George Tomescu.

Arbitri: Georgian Cezar Ionescu (Buzău) – Nicolae Chiș-Ciure (Sălaj)

JVENTUS SIBIU A LUAT BRONZUL

După cinci victorii consecutive dar eșec la penaltyuri, în semifinale, Juventus Sibiu a obținut locul trei după evoluția excelentă a lui Ionuț Bratima care a reușit o dublă. Chiar dacă Luxury a marcat pin Micodim, la câteva secunde după a doua reușită a lui Bratima, nu s-a mai întâmplat nimic iar sibienii au dus, pe Cibin, medaliile de bronz.

Finala mică: Juventus Sibiu – Luxury Tteam București 2-1(Bratima 4, 17/Micodim 18)

FAZA SEMIFINALĂ

*Ambele semifinale s-au încheiat cu același scor: 1-1. În prima dintre ele, după o repriză albă, la 11 minute după reluare Mircea Ungur a șutat năprasnic și a deschis scorul însă la câteva secunde distanță, Epaminonda Nicu a apărut în fața careului și a egalat cu un șut excelent. S-a ajuns la lovituri de departajare unde Ungur, Sîplăcan, Feketici și Sălaghie au transformat iar de partea cealaltă Vlad, Epaminonda și Alecu au transformat însă a ratat a patra execuție, Tănase Mușat și mureșenii au ajuns în finală

*A doua semifinală, dintre Tazmanschaft și Juventus Sibiu s-a încheiat tot cu scorul de 1-1. Stelian Stancu, fostul jucător al Stelei, Sportul sau ASA Tg. Mureș a marcat încă din minutul 2 dar cu trei minute înainte de pauză, Claudiu Vlad a șutat perfect și a egalat. Cu 10 minute înainte de final a început să plouă și s-a pus problema mutării partidei e terenul 2 întrucât gazonul non-infill a creat mari probleme de echilibru jucătorilor. Președintele FR Minifotbal, Ioan Onicaș a oprit jocul pentru a întreba jucătorii dacă nu e mai bine să continue pe terenul 2 pentru siguranța lor însă aceștia au decis să continue și s-a ajuns la penaltyuri. Juve de Sibiu a executat prima dar a ratat toate cele trei lovituri (!!!) prin Coșovanu, Natea și Bratima. Și bucreștenii au ratat două inclusiv prin Stancu (a alunecat și a trimis mult peste) însă după cinci ratări a marcat Neagoe iar Tazmanschaft a ajuns în finală.

trofeuSemifinale, duminică, 7 iulie

Nova Vita Tg. Mureș – Luxury Team București 1-1 (4-3 la 7 metri) (Ungur 31/Epaminonda Nicu 32)

Tazmanschaft – Juventus Sibiu 1-1 (1-0 la 7 metri) (Stelian Stancu 2/

FAZA SFERTURILOR DE FINALĂ

* Primele două sferturi (nu în ordinea numerotării, ci a disputării) s-au încheiat cu scor identic: 1-0. Bad Boys a cedat în fața celor de la Juventus, gol Coșoveanu (în minutul 5) iar Nova Vita a marcat golul victoriei prin Sălaghie, cu patru minute rămase de joc, când ”eroul de la Liberec”, Florin Matache a fost învins.

*Următoarele două sferturi au avut și ele rezultate simetrice: 3-1!

*Interesant aspect, nu a fost loc de surprize în sferturi. Toate cele patru echipe câștigătoare de grupe și componente a Urnei 1 valorice, sau calificat în semifinale.

Sferturi de finală

SFERT 1: Tazmanschaft București – Ajax Dulcissimo Galați 3-1

SFERT 2: Juventus Sibiu – Bad Boys Oradea 1-0

SFERT 3: Nova Vita Tg. Mureș – Danco Pro București 1-0

SFERT 4: Luxury Team București – Dia Guard Divino Zalău 3-1

FAZA GRUPELOR

*Marea surpriză a fost constituită de eliminarea prematură a campioanei (în exercițiu) la ora jocului și totodată deținătoare a trofeului Champions League: MAV Sports Timișoara, care avea să încheie ultima în grupă.

*O curiozitate… după trei etape echipa lui Sorin Frunză, Bianconerri Galați era lider în clasament fără să fi câștigat nici un meci! Trei remize (două câștigate la 7 metri). Era să vină și al patrulea egal doar că echipa gălățeană a primit gol în ultima secundă a jocului cu Dia Guard Zalău.

*Glissando Timișoara, cu Robert Lupu în componență (un excelent fost internațional de futsal și selecționer al naționalei de futsal), a fost singura echipă care a încheiat fără punct acest turneu final.

*Trei dintre cele patru echipe bucureștene s-au calificat în sferturi. A ratat prezența adversara lui Bad Boys, Old Boys București.

*În Grupa B jumătate dintre partide (5 din 10) s-au decis la lovituri de departajare!

5 VLD Trans Baia Mare 4 1 0 3 0 0 4 13 3
OLD BOYS BUCUREŞTI – BAD BOYS ORADEA 1-1 (3-2*) (Drăgan 36/Achim 40+1)

FC HERMANNSTADT SIBIU – VLD TRANS BAIA MARE 0-3

OLD BOYS BUCURESTI – FC HERMANNSTADT SIBIU 1-1 (5-6)

NOVA VITA TG MURES – VLD TRANS BAIA MARE 7-0

BAD BOYS ORADEA – FC HERMANNSTADT SIBIU 1-1 (1-2) (Todea 4/Rogozan 12)

NOVA VITA TG MURES – OLD BOYS BUCURESTI 5-3

BAD BOYS ORADEA – VLD TRANS BAIA MARE 1-0 (Gego 37)

FC HERMANNSTADT SIBIU – NOVA VITA TG MURES 0-2

BAD BOYS ORADEA – NOVA VITA TG MURES 1-0 (Szeles 10)

5 Corvinul Hunedoara 4 0 1 3 0 1 4 10 1
DIA GUARD DIVINO ZALAU – LA BOLTA ALBA IULIA 1-1 (2-3*)

FRATELLI BIANCONERI GALATI – CORVINUL HUNEDOARA 0-0 (4-3*)

LA BOLTA ALBA IULIA – FRATELLI BIANCONERI GALATI 0-0 (2-0*)

CORVINUL HUNEDOARA 2011 – TAZMANNSCHAFT BUCURESTI 0-1

TAZMANNSCHAFT BUCURESTI – FRATELLI BIANCONERI GALATI 2-2 (0-2*)

CORVINUL HUNEDOARA 2011 – DIA GUARD DIVINO ZALAU 3-6

TAZMANNSCHAFT BUCURESTI – LA BOLTA ALBA IULIA 3-2

FRATELLI BIANCONERI GALATI – DIA GUARD DIVINO ZALĂU 0-1

LA BOLTA ALBA IULIA – CORVINUL HUNEDOARA 3-1

DIA GUARD DIVI NO ZALAU – TAZMANNSCHAFT BUCURESTI 2-2 (2-3*)

AUTOVIP GARDEN SALAJ – DANCO PRO BUCURESTI 2-3

EXTRATERESTRII BISTRITA – MAV SPORTS TIMISOARA 1-1 (2-3*)

5 Glissando Timișoara 4 0 0 4 0 0 2 10 0
YOUNG BOYS TARGOVISTE – LUXURY TEAM BUCURESTI 0-0 (2-3*)

PREMII INDIVIDUALE:

MVP-ul finalei: Andrei Balea (Nova Vita)

Cel mai bun jucător al Turneului Final: Vasile Sebastian (Tazmanschaft București)

Cel mai bun portar: Rădulescu (Luxury Team București)

Premiul fair play: Danco Pro București

PREMII SPECIALE: Spiros Baltsavias (organizator) și Sandu Lungu

Locul 4: Luxury Team

Locul 3: Juvetus Sibiu

Locul 2: Tazmanschaft București

Locul 1: NOVA VITA TG. MUREȘ – CAMPIOANA ROMÂNIEI

s-au marcat 153 de goluri, adică o medie de 3 goluri pe meci.