Categories Alte sporturi

Reușită de senzație pentru Scuderia Ferrari

Marele Premiu de Formula 1 din Australia a fost unul spectaculos, cu două abandonuri de marcă: Max Vestappen și Lewis Hamilton. Grand Prixul de pe circuitul Albert Park a adus o dublă neașteptată pentru Scuderia Ferrari: Carlos Sainz a câștigat, în timp ce Charles Leclerc a sosit al doilea.

Carlos Sainz, învingător în Australia – Charles Leclerc și Lando Norris au completat podiumul
Ziua de duminică nu a fost una pe placul lui Max Verstappen: seria victoriilor campionului mondial en-titre s-a oprit în Australia, pilotul celor de la RedBull fiind nevoit să abandoneze după doar patru tururi.

„La începutul cursei frâna dreapta spate s-a blocat. Era ca și cum ai conduce cu frâna de mână pusă”, a punctat Verstappen.

Lucrurile nu au stat mai bine nici pentru Lewis Hamilton: multiplul campion mondial a fost nevoit să se retragă la boxe în turul al 17-lea din cauza unor probleme la motor.

Piloții Ferrari și-au văzut de treabă și au adus bucurie fanilor de pretutindeni: Carlos Sainz (cel care din 2025 va fi înlocuit de Lewis Hamilton) a câștigat în Australia, în timp ce Charles Leclerc l-a urmat.

Podiumul a fost completat de Lando Norris (McLaren), în timp ce favoritul gazdelor (Oscar Piastri) a terminat pe 4.

Odată cu abandonul din Australia (primul din 10 aprilie 2022), seria de 43 de clasări consecutive în puncte a lui Max Verstappen a luat sfârșit.
La Marele Premiu din Bahrain din 2022 a reușit Scuderia Ferrari ultima dublă în Formula 1.