Diferenta s-a facut in repriza secunda

handRemaniată serios în această vară, echipa de handbal feminin CSU Oradea a lăsat o impresie favorabilă la primul joc oficial. Orădencele antrenate de Doina şi Cristian Ardelean au cedat cu 24-30 (13-16) în partida din deplasare cu CSM Târgu Mureş, una dintre favoritele la câştigarea seriei, care în această ediţie dă şi ea credit jucătoarelor tinere.

Mureşencele au început hotărâte partida, conducând cu 5-1 după primele cinci minute. Cu jucătoare tinere, fără prea multa experienţă la nivelul eşalonului secund, oaspetele au intrat treptat în joc, reuşind sa mai reducă ecartul, în minutul 22 tabela aratând 12-10 în favoarea gazdelor, care la pauză aveau un avantaj de trei goluri (16-13).

A doua repriza a debutat favorabil pentru orădence, care s-au apropiat la un singur gol (17-16), dar câteva ratări de la 7 metri şi din alte poziţii favorabile au facilitat desprinderea din nou a formaţiei mureşene, care a încheiat partida fără emoţii, cu 30-24.

Dacă la gazde evoluează junioarele I campioane naţionale în exerciţiu şi jucătoare cu prezenţe în naţionala chiar şi de senioare, la orădence s-a remarcat un grup dornic de performanţă cu media de vârsta 18-19 ani al cărui viitor arată bine pentru handbalul orădean”, a afirmat antrenorul secund Cristian Ardelean.

Tg. Mureș: Ugran, Stan – Lăcătuș 7, Bărăbaș 6, Bucin 6, Darie 4, Radu 2, Moldovan 2, Ghemeș 2, Munteanu 1, Ola, Sîngeorzan, Coșarcă, Guță. Antrenor: Mihaela Evi.

Oradea: Pintea, Fulgescu, Ardelean – Duțu 6, Abodi 5, Tudose 3, Preduca 2, Surducan 2, Damian 2, Hercuţ 2, Toma 1, David 1, Mocan, Mastan. Antrenor: Doina Ardelean.

În etapa a doua, CSU Oradea va evolua tot în deplasare, sâmbătă, pe terenul CSU Vest Timişoara.

Celelalte rezultate din seria D: Crişul Chişineu Criş – CSU Vest Timişoara 36-24 (15-15); Marta Baia Mare – CSU Reşiţa 21-28.