Categories Fotbal

Succes la limita venit in conditii speciale

Al doilea succes pentru CSC Sânmartin în Liga a 3-a, seria a V-a a venit vineri 20 septembrie la Sîntion. Elevii lui Călin Cheregi au dispus în cele din urmă cu scorul de 3-2 (1-0) de CSM Zalău.

A fost un meci destul de echilibrat cu o echipă gazdă care a încercat să pună stăpânire pe mijlocul terenului în timp ce adversarul a dat o replică pe măsură. Organzatorii cu mari probleme de lot, Cuc, Ovidiu Popa sau Arsene accidentați, au alcătuit un prim unsprezece cu improvizabii, Ban fiind nevoit să joace fundaș stânga. Szabadas a reușit deschidrea scorului după o acțiune pe stânga.

Înainte de pauză, Culda şi Vitan au trecut pe lângă egalarea, însă prima repriză s-a încheiat cu avantajul minim al gazdelor.

La doar şase minute de la reluare, Sebastian Duma a centrat perfect din lovitură liberă, însă, din 6 m, Călin Cristian nu a nimerit poarta.

După pauză, Sergiu Pop a marcat pentru o difrență de două goluri pentru ca având șansă, Culda să reducă din handicap.

Zălăuanii prind curaj, joacă mult mai deciși iar soluțiile de pe bancă ale bihorenilor nu vin cu ceva nou.

Dacă nu au marcat sălăjenii, au făcut gazdele. Căpitanul Alexandru Sorian a executat perfect o lovitură liberă şi a marcat pentru 3 – 1 în minutul 88.

Partida a fost prelungită cu patru minute, iar în minutul 90+3 a venit rândul lui Sebastian Culda să înscrie dintr-o lovitură liberă. Talentatul jucător şi-a demonstrat calitatea, marcând de la aproximativ 25 de metri, aproape de vinclu.

O victorie extrem de importantă, venită în niște condițiie speciale, iar de acum, putem spune că lucrurile par să intre pe făgașul normal, CSC Sânmartin avînd mult mai mult timp de recuperare.

Din retur, echipa se va muta pe noul teren din Sînmartin, încă din prima etapă, iar acest aspect ar putea constituii un avantaj, nefiind în deplasare mereu.

Dacă vineri vor juca la Cisnădie cu Șelimbăr, peste două etape, meciul cu Bistrița de la Sântion, va avea loc la ora 15,00 o oră cam nepotrivită pentru fotbal.

CSC Sânmartin: Adrian Barabaş – Erik Tiponuţ (’65 David Lupşe), Sebastian Brata (’50 Sergiu Vancea), Ionuţ Ban, Sergiu Pop, Alexandru Sorian (cpt.), Beniamin Szabados, Patric Andras, Florin Pop, Kyrus Habakuk, Salif Nogo.

Antrenor: Călin Cheregi

SCM Zalău: Claudiu Băican (cpt.) – Ervin Kinczel, Andrei Şumlea, Cristian Călin, Denis Laza (’82 Daniel Supuran), Denis Cubaş (’65 Raul Saroşi,), Florin Pop, Sebastian Duma, Sebastian Culda, Raul Vitan (’57 Bogdan Boje) şi Arnold Neuers.

Antrenor: Alexandru Pop

Celelalte rezultate:

Fotbal Comuna Recea – AFC Odorheiu Secuiesc 2-0
Alin Bota (40 – penalty), Alexandru Oltean (90+2)
Avântul Reghin – Viitorul Şelimbăr 1-1
Vlad Bujor (55) / Ioan Cârlionţan (28)
CFR Cluj 2 – Unirea 1924 2-1
Ioan Derbac (59), Mihai Gâdea (62) / Răzvan Fetiţa (65)
Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Cluj 0-1
Raul Ciupe (67)
Metalurgistul Cugir – Luceafărul Oradea 0-3
George Paraschiv (48 – penalty, 57), Paul Mirică (75)

4 Viitorul Şelimbăr 5 2 3 0 7-4 9
5 Minaur Baia Mare 5 2 2 1 6-4 8
6 Sticla Arieşul Turda 5 2 1 2 4-4 7
7 Sănătatea Cluj 5 2 1 2 6-7 7
8 CSC Sânmartin 5 2 1 2 12-14 7
9 Unu Fotbal Club Gloria 5 2 1 2 2-6 7
10 Unirea 1924 5 2 0 3 9-5 6
11 Avântul Reghin 5 1 3 1 5-6 6
12 Metalurgistul Cugir 5 1 2 2 3-6 5
13 AFC Odorheiu Secuiesc 5 0 4 1 6-8 4