Debut cu victorie pentru perechea Halep / Olaru

simoPerechea Simona Halep (foto)/ Raluca Olaru a câștigat partida din turul 1 de la WTA Wuhan. Sportivele noastre au trecut, în 3 seturi, de Qianhui Tang/ Xinyu Wang, cu scorul de 7-6(3); 4-6; 10-8.

Halep și Olaru fac pereche pentru a doua oară în acest an, după parcursul de la Eastbourne. Au început ca favorite partida de duminică dimineață, dar au avut serios de tras. Pe durata partidei (de o oră și 42 de minute), româncele au trecut prin momente dificile. Nivelul ridicat al adversarelor s-a văzut din primul set, încheiat în tie-break. După 4 break-uri, câte două de fiecare parte, jucătoarele noastre au bifat un 7-3 și și-au adjudecat primul set. Manșa a doua a fost mult mai solidă la capitolul serviciu pentru adversare, care au egalat la seturi. În decisiv, Olaru și Halep au câștigat cu 10-8, după ce rataseră 3 oportunități de meci.

În turul 2, ele pot da peste favoritele 8 ale turneului, Ying-Ying Duan/ Lesley Pattinama Kerkhove