FCU Craiova eliminata dramatic in Cupa Romaniei

FCU Craiova eliminata dramatic in Cupa Romaniei

utaDinamo, Astra,Foresta Suceava şi Metalul Buzău sunt primele echipe care au obţinut calificarea în optimile Cupei României după ce în 16-imi au trecut de UTA (3-1), Flacăra Horezu (2-0), Gaz Metan Mediaş (2-1), respectiv FK Csikszereda (1-0).
Marile surprize ale primelor partide din 16-imile Cupei României sunt reprezentate de eliminările echipelor Gaz Metan Mediaş (Liga 1) şi FK Csikszereda (Liga 2) în faţa unor adversari din Liga 3.
Academica Clinceni a trecut şi ea în optimi după un meci spectaculos făcut la Turnu Măgurele, cu liderul Ligii 2. Ilfovenii s-au impus cu 3-2 în faţa echipei Turris-Oltul, invincibilă în acest sezon până la acest joc.
În derby-ul Ilfovului din această fază, FC Voluntaria trecut cu 3-2 de Concordia Chiajna, pe terenul divizionarei secunde. Echipa lui Cristiano Bergodi obţine, astfel, calificarea în optimile Cupei României.
În ultimul meci al zilei, ”U” Cluj a avut nevoie de prelungiri pentru a o învinge cu 3-2 pe U Craiova 1948 SA şi a obţine calificarea în optimile Cupei României. Echipa lui Adrian Falub a revenit de la 0-2, iar golul decisiv l-a marcat când juca în inferioritate numerică.

miercuri, 25 septembrie, ora 16:00
Chindia Târgovişte – FC Hermannstadt – DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1
Stadion: ”Ilie Oană” (Ploieşti – Prahova);
miercuri, 25 septembrie, ora 16:30
CS Făurei – CS Mioveni
Stadion: Orăşenesc (Făurei – Brăila);
Industria Galda – Petrolul Ploieşti
Stadion: Galda Arena (Galda de Jos – Alba);
miercuri, 25 septembrie, ora 18:45
CSM Reşiţa – Universitatea Craiova – DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1
Stadion: ”Ion Oblemenco” (Craiova – Dolj);
miercuri, 25 septembrie, ora 21:30
FC Botoşani – CFR Cluj – DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1
Stadion: Municipal (Botoşani);

joi, 26 septembrie, ora 16:30
Ripensia Timişoara – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
Stadion: Electrica (Timişoara – Timiş);
Sănătatea Cluj – Viitorul Constanţa – DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1
Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca – Cluj);
joi, 26 septembrie, ora 18:45
Rapid – Politehnica Iaşi – DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1
Stadion: Gloria (Buzău);
joi, 26 septembrie, ora 21:30
Metaloglobus Bucureşti – FCSB – DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1
Stadion: ”Anghel Iordănescu” (Voluntari – Ilfov);

Distribuie articolul: