Categories Fotbal

Razvan Lucescu, pas urias spre finala Ligii Campionilor Asiei

al ahliAl Hilal, echipa antrentă de Răzvan Lucescu, a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 4-1 (2-1), formaţia Al Sadd din Qatar, pregătită de fostul internaţional spaniol Xavi, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor Asiei.
Bafetimbi Gomis a înscris două goluri, unul în propria poartă, în minutul 14, şi altul pentru echipa saudită, în minutul 33. Ali Albulayhi a ridicat scorul la 2-1 pentru formaţia lui Lucescu, în minutul 45.

De la gazde a fost eliminat Abdelkarim Hassan, în minutul 35, după ce a primit două cartonaşe galbene pentru proteste vehemente.

În repriza a doua, Salem Al Hajri a marcat şi el un autogol, în minutul 60, iar Mohammad Al Shalhoub a stabilit scorul final, în minutul 67.

Înfrângerea echipei Al Sadd vine în ziua în care Xavi a fost desmenat antrenorul ligii din Qatar în lunile august şi septembrie.

Meciul retur va avea loc la 22 octombrie, la Riyadh.