Executia lui Sorian face diferenta in final de meci

fotAl treilea succes în acest sezon pentru CSC Sânmartin a venit în etapa a VII-a a Ligii a 3-a Seria a V-a.

Elevii lui Călin Cheregi au trecut cu scorul de 3-2 (2-1) de Unu Fotbal Gloria Bistrita după o reușită de senzație a lui Sorian din ultimul minut de joc. Bihorenii au avut mereu inițiativa au dominat tactic partida dar nu au gestionat pozitiv momentele bune.

De departe cel mai bun jucător de pe teren și anume Sergiu Pop a deschis scorul la o fază simplă, când din interiorul careului l-a executat lejer pe portarul advers (1-0). În urma unei faze fixe, Brata a marcat și el cu capul (2-0), pentru ca Ban singur, singurel cu portarul advers să rateze execuția.

Oaspeții au redus din diferență prin Nalați care a executat perfect o lovitură liberă (2-1) pentru ca după pauză, la un corner, Hașnaș să restabilescă egalitatea (2-2).

Centralul parcă căzut din lună scape meciul din mână, acurdă ușor cartonașe galbene de ambele tabere, iar pe final gazdele s-au chinuit să obțină victoria și cele trei puncte.

Sorian din vole trage puțin alături, Florin Pop este blocat în momentul șutului. Și oaspeții pe contraatac au avut o bună oportunitate irosită, pentru ca în minutul 90, Sorian cu stângul de la 18 metri să catapulteze balonul în plasă (3-0). Bucurie mare în tabăra echipei din Sânmartin care a demontat încă o dată că este capabilă să revină pe tabelă chiar și în final de joc. A doua victorie consecutivă pe propriul teren cu același scor 3-2. În secundele de prelungire ale partidei, Sergiu Pop a văzut al doilea cartonaș galben și imediat pe cel roșu, și va fi sispendat etapa viitoare la Reghin.

CSC Sînmartin: Barabaș – Florin Pop, Nogo, Pintea (90 Vancea), Lupșe – Habakuk – Ban (46 Sabadas), Brata (81 Andras), Tiponuț – Sorian – Sergiu Pop. Antrenor: Călin Cheregi.

Rezultate în celelalte jocuri:

Avântul Reghin – Unirea Dej 3-0
Cristian Merdariu (3), Florin Truţă (17), Bogdan Stavilă (42)
CFR Cluj 2 – Viitorul Şelimbăr 1-1
Alin Fica (30 – pen.) / Adrian Cîrstean (50)
Sticla Arieşul Turda – SCM Zalău 2-1
Florin Dan (34), Marius Andrei Cobârzan (63) / Arnold Neuers (17)

7 CSC Sânmartin 7 3 1 3 16-19 10
8 Minaur Baia Mare 6 2 2 2 6-5 8
9 Unu Fotbal Club Gloria 7 2 2 3 5-10 8
10 Unirea 1924 6 2 1 3 10-6 7 -2 2 1 0 8
11 AFC Odorheiu Secuiesc 6 1 4 1 8-8 7
12 Sănătatea Cluj 6 2 1 3 6-8 7 -2 0 1 2 3
13 Unirea Dej 7 2 1 4 5-8 7
14 Metalurgistul Cugir 6 1 2 3 3-8 5
15 SCM Zalău 7 2 1 4 11-13 1 -5 2
16 Industria Galda 6 0 0 6 3-17 0