Categories Fotbal

Diferenta a fost facuta in partea a doua a jocului

sanamArieșul Turda s-a impus vineri 1 noiembrie, scor 2-1, în fața celor de la CSC Sânmartin, într-o partidă care a contat pentru etapa a XI-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Primele 20 de minute au fost destul de slabe calitativ, singurele faze de poartă fiind câteva șuturi de la distanță.

În minutul 22, Sorian a primit o mingea în careu, a reușit să preia și a înscris cu un șut la colțul lung.

Turdenii au replicat după opt minute, când lovitura de cap a lui Varodi a trecut pe lângă poartă. În minutul 42, Cobârzan a șutat de la distanță, însă Barabaș a reușit să respingă peste poartă.

În primul minut al reprizei secunde, turdenii au ratat o ocazie mare, după o bâlbâială în defensiva oaspeților. La faza imediat următoare, Pop a intervenit salutar.

Intrat la pauză, Florin Dan a reușit să restabilească egalitatea în minutul 60; Marcu a centrat de pe partea stângă, mingea a ajuns la Varodi, care a „scos” pe 6m pentru Florin Dan, care a reușit să marcheze.

După alte 11 minute, turdenii au recuperat o mingea la mijlocul terenului, Varodi a trimis printre fundașii Sânmartinului, iar Florin Dan a înscris pentru 2-1.

Oaspeții au încercat să forțeze, au avut posesia, însă nu și-au creat mari ocazii la poarta lui Pop.

Savu a ratat o ocazie importantă în minutul 84, după o pătrundere în zona centrală, însă mijlocașul turdean a fost deposedat înainte să finalizeze.

Marea ocazie a oaspeților a fost în minutul 86, când șutul lui Lupșe a fost respins, greu, de Pop în corner.

Arieșul Turda: Pop – Cimpoeșu, Cocoară, Cordoș, Marcu, Ititesc, Savu (Selegean 88`), Bria (Fl. Dan 46`), Cobârzan, Paleoca (Porim 90`), Varodi

CSC Sânmartin: Barabaș – F.Pop, Nogo, Lupșe, Brata (Andraș 68`), Cuc (Sârbu 81`), Habakuk, Bar (S.Pop 50`), Sorian, Szabados, Arsene.

1. Luceafărul Oradea 10 7 1 2 28-14 +14 22p
2. ACS Comuna Recea 10 6 3 1 22-10 +12 21p
3. CSC Sânmartin 11 6 1 4 25-22 +3 19p
4. Minaur Baia Mare 10 5 2 3 10-7 +3 17p
5. Arieșul Turda 11 4 5 2 12-10 +2 17p
6. Viitorul Șelimbăr 10 3 6 1 14-11 +3 15p
7. CFR II Cluj Napoca 11 4 3 4 19-19 0 15p
8. Gloria Bistrița 10 4 3 3 10-13 -3 15p
9. Sănătatea Cluj 10 3 4 3 10-10 0 13p
10. Unirea Dej 11 4 1 6 10-16 -6 13p
11. Unirea 1924 Alba Iulia 10 3 3 4 15-10 +5 12p
12. Avântul Reghin 10 2 6 2 13-12 +1 12p