Ibericii sunt specialisti ai Cupei Davis

Spania a câștigat Cupa Davis pentru a șasea oară în istorie, după ce a învins în finală echipa Canadei, scor 2-0. Învingătoarea primei ediții a noului format al competiției a fost stabilită după primele două meciuri de simplu. Roberto Bautista-Agut l-a învins pe Felix Auger-Aliassime, iar Rafel Nadal a adus punctul decisiv grație victoriei obținute în fața lui Denis Shapovalov.

Rezultatele finalei Canada vs Spania:

Felix Auger-Aliassime (21 ATP) – Roberto Bautista-Agut (9 ATP) 6-7(3), 3-6

Cu o zi înainte de finala Cupei Davis, Roberto Bautista-Agut a fost prezent la înmormântarea tatălui său, însă spaniolul a avut puterea să dea totul pentru a obține victoria în fața lui Felix Auger-Aliassime. Numărul 9 ATP a salvat singura minge de break din primul set, pe care și l-a adjudecat apoi la tie-break, scor 7-3.

În setul al doilea, canadianul de 19 ani a resimțit presiunea momentului și a cedat inițiativa. Agut a condus cu 3-0, Aliassime a revenit la 2-3, însă apoi și-a mai pierdut o dată serviciul, break-ul dovedindu-se decisiv pentru succesul ibericului. Partida a durat o oră și 50 de minute.