Olanda, prima finalista a mondialului de handbal

În cursul dimineții de vineri 13 dece,brie s-a desfășurat prima semifinală a Campionatului Mondial de handbal feminin care are loc în Japonia.
S-au întâlnit Rusia, mare favorită și Olanda, care a ajuns în această fază după trei înfrângeri. Surprinzător, meciul a fost unul extrem de echilibrat, echipa națională a Olandei având o evoluție extraordinară și având șansa pe final să se impună.
La pauză scorul a fost egal 16-16, jucătoarele în portocaliu, depășinduse practic în fața unor adversare extrem de masive.
Partea a doua a fost echilibrată până în final, Rusia a egalat în ultimul minut la 32. Timp de odihnă solicitat de Olanda. Extrordinar, inteligență dusăî la maxim. Olanda a înscris și Rusia, pe final de meci a ratat!!!
Așadar, OLANDA în marea finală mondială!!!
În cealaltă semifinlă, se vor întâlni Norvegia, din postura de favorită și Spania.