Succes in turul secund pentru Simona Halep la Adelaide

Simona Halep a debutat oficial în 2020 la simplu marți 14 ianuarie, în cadrul turneului de la Adelaide. Românca a jucat cu Ajla Tomljanovic din Australia, meciul contând pentru turul secund. Evoluția ei a fost una care poate fi mult îmbunătățită în acest sezon.

Cap de serie numărul 2 și locul 4 mondial, Simona Halep s-a mai întâlnit de două ori cu Ajla Tomljanovic, ocupanta locului 54 în lume. Scorul întâlnirilor directe este de 2-0 pentru Simona Halep. De asemenea, Simona a mai câștigat o dată în fața jucătoarei de la Antipozi, în Fed Cup, câștigând și de astă dată.

În primul set Simona Halep (foto) a condus cu scorul de 5-2, adversara a revenit și în cele din urmă, cu un break, contănțenca a închis setul cu 6-4. Setul secund a fost mult mai disputat, s-a mers cap la cap. La scorul de 5-4, jucătoarea noastră a cerut intervenția antrenorului.

Reacția Simonei nu a venit imediat, dar în cele din urmă a închis setul cu 7-5.