Infrangere rusinoasa pentru handbalistii bihoreni

Echipa de handbal CSM Oradea a suferit a 2-a înfrângere stagională. Echipa antrenată de George Tăutu și Cristian Gherman a fost depășită de CNOPJ Timișoara, scor 32-31. Partida contează pentru etapa a 15-a din Seria D a Divizia A – ediția 2019/20.

Bănățenii au fost în avantaj aproape în permanență. Ei au câștigat prima repriză cu 19-17. Gazdele au început mai bine reprize secundă și s-au desprins la un maxim de șapte goluri (28-21), în minutul 39 al întâlnirii. CSM-ul a replicat și a reușit un parțial de 7-1 cu care a egalat situația la 31, însă Timișoara a marcat ultimul gol al partidei, unul decisiv, în ultimul minut.

Autorul golului decisiv a fost Vlad Bălan. Acesta a marcat opt goluri, fiind cel mai bun marcator al lui CNOPJ Timișoara și implicit omul partidei.

Devid Munea a marcat 10 goluri pentru CSM Oradea. El a fost cel mai bun marcator al meciului. Acesta a fost secondat de Ghiță Mateaș – 8 goluri, Benjamin Szabo – 6 goluri, Adrian Mihăilescu – 4 goluri, respectiv Paul Oargă, Petru Pomian și Georgel Costea – 1 gol fiecare.

Celelalte rezultate ale etapei a 16-a în Seria D a Divizia A la handbal masculin – ediția 2019/20:

Unirea Sânnicolau Mare vs Universitatea Craiova, scor 33-28
CSU Poli Timișoara vs Beldiman Arad, scor 28-24
CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu a stat

Clasamentul la zi:

CSM Oradea – 34 puncte (14 meciuri)
Unirea Sânnicolau Mare – 33 puncte (14 meciuri)
Universitatea Craiova – 31 puncte (14 meciuri)
CNOPJ Timișoara – 18 puncte (14 meciuri)
CSU Constantin Brâncuși – 18 puncte (13 meciuri)
CSU Politehnica Timișoara – 4 puncte (13 meciuri)
Beldiman Arad – 4 puncte (14 meciuri)
Duminică (09.02) este programată următoarea etapă. CSM Oradea evoluează pe teren propriu, adversar fiind Unirea Sânnicolau Mare. Așadar, va fi o încleștare între primele două clasate. Vom reveni cu ora de începere a partide. Intrarea va fi liberă.