Categories Tenis

SUPERB!!! Al doilea triumf consecutiv pentru Simona Halep la Dubai

Simona Halep mai avea un singur obstacol în drumul spre al 20-lea titlu al carierei. Principala favorită a turneului de la Dubai a întâlnit-o în finală pe Elena Rybakina (Kazakhstan, 19 WTA), jucătoare aflată la a patra finală în acest sezon. Rybakina a reușit să-și adjudece primul set cu scorul de 6-3.

A urmat un al doilea set în oglindă, dar de astă dată câștigat de Simona halep. S-a ajuns astfel în decisiv, unde românca a reușit să aibă avantaj să și servească petru meci. Din păcate a cedat ghemul și s-a ajuns ăn ărelungiri și anume la tie-break. Și aici s-a mers cap la cap, egal 3-3. La scorul de 5-5, Rybakina a ratat execuția și a cerut challenge.

Mingea a fost afară. A urmat prima minge de meci pentru Simona Halep care și-a și adjudecat-o. VICTORIE și primul triumf în 2020 pentru mare noastră campioană.