Depășite categoric pe toată durata partidei

Etapa a 16-aa Diviziie A de handbal feminin, Seria D a opus sâmbătă 7 martie în sala de jocuri sportive a Universității din Oradea disputa dintre CSU Oradea și CSM Târgu Mureș.

Oaspetele, ocupantele poziției secunde în clasament aveau să se impună cu scorul de 34-22 (18-10). A fost un meci fără istoric, formația vizitatoare a dominat disputa într-o manieră destul de categorică, a condus pe toată durata celor 60 minute de joc și au avut o prestație mult mai convingătoare.

Echipa gazdă antrenată de Doina Ardeleană, ajutată de fiuș ei, Cristian, cel care este și arbitru, au început destul de timorat jocul și nu au reușit să se ridice la nivelul adversarului. Gruparea din Târgu Mureș s-a instalat fără prea mari rezerve la cârma jocului și au impius un ritm destul de bun pentru acest al doilea eșalon.

Din nou orădencele au avut probleme cu poarta, evoluția celor două jucătoare pe acest post fiind destul de modestă, în timp ce jocul pe extreme nu a funcționat deloc. Abia după minutul 45, când au apărut și primele schimbări mai importante în ambele tabere jocul s-a mai echilibrat, Din păcate viitorul nu sună deloc bine în acest sport, deoarece conducerea CSU Oradea este obligată să asucă mai mereu sportive din altă parte pentru a putea emite cât de cât pretenții la rezultate pozitive.