Categories Fotbal

George Pușcaș a ajuns la cota 12 pentru Reading

Golgheterul naționalei, George Pușcaș, a avut sâmbătă o prestație foarte bună la Reading, în liga secundă engleză.

Românul a marcat un gol și a dat două pase decisive în victoria cu 5-0 obținută de Reading în deplasare, cu Luton.

G. Puşcaş (foto) a înscris în minutul 57 şi a pasat decisiv pentru Meite în minutele 17 şi 62. Celelalte goluri au fost înscrise de acelaşi Meite, în minutele 18 şi 35. Titular, atacantul nostru fost înlocuit în minutul 78. Aceasta a fost prima victorie a lui Reading de la reluarea întrecerii în Championship, cu aceste puncte echipa îndepărtându-se puțin de zona fierbinte a retrogradării. Acum este pe locul 13, la 8 puncte de ultimul loc retrogradabil. În acest prim an în Anglia, Pușcaș a marcat 12 goluri (10 în campionat) și a reușit 3 pase decisive.

El nu a fost singurul român marcator în weekend. În Polonia, fostul dinamovist Sergiu Hanca a înscris din penalty ultimul gol al victoriei cu 3-0 obținută de Cracovia în deplasarea de la Lechia Gdansk. Mijlocașul a marcat în minutul 90+4. Cracovia ocupă acum locul 5 în clasament.