Rezervele rezervelor fac diferența. PSG merge în semifinale

În minutul 89, Atalanta era la doar câteva momente distanță de cea mai mare performanță din istorie: calificarea în semifinalele Champions League. Marquinhos (90′) și Choupo-Moting (90+3′) au întors însă soarta disputei și au trimis-o pe PSG în penultimul act al competiției.

Pasalic, în minutul 27, a deschis scorul, iar în pofida ocaziilor importante din meci s-a ajuns până în minutul 90 cu scorul de 1-0.

Au urmat însă momente dureroase pentru italieni: Marquinhos (90′) și Choupo-Moting (90+3′) au marcat, iar PSG-ul a obținut o calificare in extremis în semifinalele Champions League.

Echipe:
Atalanta: Sportiello – Toloi, Caldara, Djimsiti (Palomino ’60) – Hateboer, Freuler, De Roon, Gosens (Castagne ’82) – Gomez (Malinovsky ’59), Zapata (Da Riva ’82), Pasalic (Muriel ’70). Antrenor: Gian Piero Gasperini.

PSG: Navas (Rico ’79) – Kehrer, T. Silva, Kimpembe, Bernat – Marquinhos, Herrera (Draxler ’72), Gueye (Paredes ’72) – Sarabia (Mbappe ’60), Icardi (Choupo-Moting ’79), Neymar. Antrenor: Thomas Tuchel.