Visul frumos s-a terminat pentru Irina Bara

Din păcate pentru ea, Irina Bara este eliminată în turul al treilea la ROLAND-GARROS de către campioana de anul acesta de la Australian Open, Sofia Kenin 🇺🇸, scor 2-6, 0-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 13 minute de joc. Felicitări pentru parcurs, Irina! Excelente prestații 👏👏👏. Irina Bara a câștigat cinci meciuri, trei în calificări și două pe tabloul principal, fără să piardă vreun set.

O performanță extrem de rară pentru un sportiv din România, mai ales din județul Bihor. Pentru ea va fi extrem de dificil să-și egaleze vreodată performanța obținută în acest an. Pentru Irina Maria Bara câștigul de 126 000 euro este extrem de important, ea urmând a se concentra în continuare pe viitoarele turnee la care va participa.
În continuare, americanca o va întâlni la Paris pe câștigătoarea meciului dintre Ferro și Țig. România o are deocamdată doar pe Simona Halep în optimile de finală, dar îi ținem pumnii Patriciei, care va intra în câteva minute pe teren la Paris.