Categories Polo

Antrenament reușit la debutul unui nou turneu

CSM Oradea a debutat cu dreptul în cadrul turneului de Superliga Națională de polo – ediția 2020/21, de la București. Partida cu Rapid București, s-a desfășurat miercuri (25.11), la bazinul Tolea Grințescu / Floreasca.

Jocul s-a terminat cu scorul de 16-7. Confruntarea a demarat sub semnul echilibrului, dar CSM Oradea a fost în avantaj pe parcursul întregii partide. Scorul pe reprize: 3-2, 4-2, 4-2 și 5-1.

Marcatorii formației antrenate de Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu au fost: Nichita Ilisie – 5 goluri, Ferenc Czenk – 4 goluri, Viktor Kovats câte 2 goluri, Vlad Georgescu, Theodor Filotti, Dragoljub Rogac, Silvian Colodrovschi, respectiv Albert Vătrai câte un gol fiecare. În replică, Buică a punctat de două ori pentru feroviari.

Programul în continuare al echipei la turneul de la București este următorul:

Joi (26.11), ora 10:00, vs Crișul Oradea
Joi (26.11), ora 16:30, vs Amefa Arad
Vineri (27.11), ora 10:00, vs Politehnica Cluj-Napoca
Vineri (27.11), ora 17:30, vs Dinamo București (LookSport)
Sâmbătă (28.11), ora 17:00, vs Sportul Studențesc (LookSport)
Duminică (29.11), ora 13:30, vs Steaua București (LookSport)
Cealaltă reprezentantă a municipiului Oradea, CS Crișul, a învins AMEFA Arad, scor 6-4. Pe reprize: 2-0, 2-1, 2-3 și 0-0. Marcatorii echipei orădene au fost Mureșan și Barbur – 2 goluri fiecare, respectiv Faragău și Carăman câte un gol fiecare.