Categories Handbal

A venit și primul succes

CSU Oradea a încheiat Turneu 1 de handbal feminin Diviza A,disputat la Sf. Gheorghe, cu o victorie la patru goluri diferență.

Cu o evoluțieperfectă în apărare în cea de-a patra etapă a Grupei B, elevele antrenate deSebastian Tudor au învins CSU Reșița cu scorul de scor 25-21 (14-12).Victoria s-a conturat încă din debut.

Oradea s-a desprins la 4-1 pe tabelă înprimele cinci minute de joc. Reșița nu a acuzat șocul și a revenit pe tabelă, 5-5, dar CSU Oradea a încheiat prima repriză cu două goluri avans, 14-12,reușind să înscrie de trei ori în inferioritate.

În partea a doua, orădencele și-au păstrat apetitul ofensiv, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă unde au condusși la cinci goluri, 22-17.

Dictând ritmul jocului CSU Oradea nu le-a maipermis reșițencelor până la final decât să reducă ecartul pe tabelă.

CSU Oradea: Crina Pintea, Amalia Corha, Raluca Fulgescu – portari;Rafaela Duțu 6, Mădălina Horj, Nicoleta Abodi 6, Denisa Tudose 2, AndreeaDavid 4, Ariane Zegrean, Ștefania Surducan 3, Denissa Toma, Adelina Pop,Anamaria Mastan, Alexandra Corondan, Anamaria Hercuț 1 și NicoletaDeaconu 3.