Categories Handbal

Norvegia trece de Franța și câștigă titlul european

Norvegia a câştigat Campionatul European de handbal feminin – EHF EURO 2020 din Danemarca, după ce a învins Franţa în finală, cu scorul de 22-20 (14-10), duminică seara, la Herning.

Norvegia şi-a trecut în palmares al optulea său titlu european, după ce a învins chiar campioana en titre.

Norvegia a pus astfel capăt unei perioade fără medalie câştigată la turneele internaţionale majore, care data de la argintul Mondial obţinut în 2017 în Germania. La ediţia precedentă a Campionatului European, în 2018, scandinavele au încheiat pe locul 5, iar la Mondialul din 2019 au încheiat pe patru. Ultima medalie de aur data din 2016, de la Europeanul din Suedia.

Franţa îşi completează palmaresul european cu o medalie de argint, după aurul din 2018 şi bronzul din 2002, 2006 şi 2016.

Echipa antrenată de Olivier Krumbholz a început bine finala şi a condus cu 2-0 şi 4-2. Norvegia a reuşit să întoarcă scorul după cinci goluri consecutive, 7-4, iar apoi a controlat partida, desprinzându-se la cinci goluri, 11-6 (min. 24). La pauză, nordicele aveau patru goluri în plus pe tabelă, 14-10.

Franţa a început o cursă de urmărire în partea secundă şi de la 12-16 (min. 36) a reuşit egalarea, 17-17 (50). Norvegia a avut opt minute fără gol marcat, într-o repriză cu multe ratări şi greşeli de ambele părţi. Franţuzoaicele au reuşit chiar să treacă în avantaj în min. 54, 19-18, dar Norvegia a înscris de două ori. La 20-20, scandinavele au marcat de două ori şi au beneficiat de erorile echipei adverse, printre care şi o schimbare greşită, în urma căreia Zaadi a primit cartonaş roşu, câştigând cu 22-20.

Au evoluat echipele:
Norvegia: Silje Solberg (16 mingi apărate – 46%), Katrine Lunde – Stine Skogrand 4 goluri, Malin Aune, Nora Mork 4, Kari Dale 1, Marit Frafjord, Stine Oftedal 3, Heidi Loke, Veronica Kristiansen 4, Sanna Solberg 1, Henny Reistad 2, Camilla Herrem 3. Antrenor: Thorir Hergeirsson.

Franţa: Cleopatre Darleux (8 mingi apărate – 57%), Amandine Leynaud (7 mingi apărate – 30%) – Pauline Coatanea 1 gol, Aissatou Kouyate, Alexandra Lacrabere 2, Oceane Sercien Ugolin 1, Beatrice Edwige, Grace Zaadi Deuna 3, Chloe Valentini, Estelle Nze Minko 1, Orlane Kanor, Meline Nocandy, Kalidiatou Niakate 3, Paulette Foppa 5, Laura Flippes 3, Siraba Dembele 1. Antrenor: Olivier Krumbholz.