Categories Baschet

Un prim sfert foarte bun și cat atât…

În cursul serii de vineri 23 aprilie, secția de baschet a CSM U Oradea a susținut unul dintre cele mai importante evenimente de la înființare. Gruparea orădeană a jucat în semifinalele FIBA Europe Cup, la Tel Aviv în compania celor de la Arged BMSlam Stal Ostrow din Polonia. Din păcate pentru noi, am jucat la un nivel european doar primele zece minute după care a intervenim o mentalitate de pierzanți, aici făcându-se diferența. Stall Ostrow s-a impus în cele din urmă cu scorul de 77-66 (18-24, 25-8, 14-14, 20-20).

Oradea a început în stil de mare echipă meciul, reușind să impiună ritmul, cu Watson rezervă și Holt, Green sau Broussard titulari. Zekovic a marcat de afară, Oradea avea unu minim avantaj. dar Amdersson de la polonezi a marcat trei coșuri consecutive de la mare distanță, plus o reușită din apropierea inelului. Primele 11 puncte ale formației din Polonia fiind marcat de un singur jucător. Valeika își face treaba, roș-albaștrii domincă adversarul care nu are reacție. După reușita lui Broussard, Igor Milicic antrenorul adversarilor solicită inteligent timp de odihnă.

După primele zece minute, Markovic & Co sunt în avantaj, +6.

Începe al doilea sfert, incredibil, Oradea este de nerecunoscut.

Polonezii au un parțial de 11-0, trec la cârma jocului, introducerea lui Florence și Oglen schimbă mult îân bine fața ecipei. Defensiva bihorenilor nu mai funcționează deloc, recuperările sunt toate în tabăra polonezilor de neoprit. Oradea suferă, nu mai aruncă deloc, abia dacă duc mingea în terenul advers. Binențeles că echipa adversară forțează tot pe cartea atacului. Cu doar opt ,puncte înscrise nu poți să ai pretenții.

43-32, tehnicianul nostru solicită rtimp de odihnă. Oradea incomodată vizibil de o apărare mult mai omogenă și bine organizată, final de sfert. Așadar la pauză, +11 pentru adversari.

Kelll înscrie primele puncte, replica vine pe mâna lui Valeika. Același Kell cu mult noroc mai înscrie o dată, Watson de la distanță o face și el. Aruncările favoriților noștrii nu își atng ținta,

Oradea nu are răbdare să construiască, iar disputa este extrem de modestă. Rotația polonezilor este mai eficientă, în sfecial în defensivă, Markovic sparge gheața cu o aruncare coplicată. 55-39, timp de odihnă solicitat de roș-albaștrii. Broussard transfărmă libera suplimentară, polonezii trăiesc pe mâna lui Kell. Florence este cel care coordonează fiecare atac advers, iar meciul curge clar în favoarea adversarilor, care culmea au un procentaj foarte mare la recuperările ofensive. Green rupe panoul, dar diferența este una de 13 puncte pe tabelă.

Cu zece minute înainte de final, tabale arăta 57-46. Accidentarea lui Andersson nu schimbă cu nimic situația de pe parchet. Oradea își arată limitele în fața unei echipe net superioare care se apără extrem de exact.Florance și Kill duc greul în timp ce rezerva Smith face senzație. Fiecare atac al polonezilor etse dus la limita timpului, iar Oradea își pierde încrederea și busola. Nicio tactică, nicoo schemă nu este respectată. Se joacă după ureche, adverarul profită din plin. Aici s-a pierdut meciul țși calificarea la recuperările ofensive. este ceea mai mare diferență de recuperări la acest nivel, din ultimii ani.

Ca de obicei, rămânem cu regretul că nu am știut gestiona avantajul primului sfert și că se putea face mai mult. Cam asta ediferența, când își lipsește constanța de ani de zile. O tot spun, dar nu ai la cine. Scor final, 77-66 victorie absolut meritată a formației poloneze.

Cei mai buni marcatori din tabăra formației de pe Crișul Repede au fost Markovic 15 puncte, Broussard 13, Zekovic 11, Watson, doar 3…