Strângeți rândurile!!! Cluj – Oradea 2-0

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins-o clar pe CSM CSU Oradea, cu scorul de 103-80 (25-19, 20-19, 37-18, 21-24), vineri seara, pe teren propriu, în al doilea meci al finalei Ligii Naţionale de baschet masculin.

După 73-62 în prima partidă de la Cluj-Napoca, ”U” şi-a asigurat victoria în meciul al doilea graţie unui sfert trei de excepţie (diferenţă de 19 puncte). Oradea a început curajos meciul și a condus cu scorul de 6-0 sau 10-8, dar pur și simplu nu au mai contat deloc în meci. Este a doua partidă în care nu s-au ridicat la nivelul adversarului, iar problemele din apărare sunt foarte mari, Clujul a marcat 82 puncte în 32 minute. Un record negativ pentru Oradea care nu a mai încasat atât de multe puncte parcă niciodată. Inadmisibil să nu poți să te concemtrezi întro-o finală și să joci la capacitate maximă. E obligatoriu victoria în primul meci de pe propriul teren pentru a mai spera la o eventuală egalitate pentru jocul patru.

Patrick Neal Richard, cu 21 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive, şi Andrija Stipanovic, 15 p, 7 rec, 4 pd, au fost cei mai buni oameni ai gazdelor. Donatas Tarolis a contribuit cu 14 p, 3 rec, Justin Stefan Edwards a adăugat 13 p, 5 rec, 4 pd, iar Marquis Jurrel Wright a reuşit 12 p, 4 pd.

De la orădeni s-au evidenţiat Arturas Valeika, 10 p, 4 rec, 4 pd, Garlon Everett Green, 12 p, Cătălin Baciu 10 p, 3 rec, Aaron Broussard, 12 p.

”U” are 2-0 la general şi următoarele două partide sunt programate la Oradea, pe 15 şi, eventual, 17 iunie. Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide.