Categories Atletism

Prestație pozitivă pentru orădeanul Mark Fandly la CE under 20

Sportivul român Remus Andrei Niculiţă s-a clasat pe locul 6 în finala probei 400 m, vineri, la Campionatele Europene de atletism Under-20 de la Tallinn (Estonia).

Niculiţă a fost înregistrat cu cea mai bună performanţă personală, 47 sec 09/100, pe care a îmbunătăţise după serii şi semifinale.

La 1.500 m feminin, Maria-Talida Sfârghiu s-a calificat în finală cu al doilea timp din serii, 4 min 21 sec 30/100.

Maria Mihalache s-a calificat în semifinalele probei de 200 m plat, cu al treilea timp din seria a patra (23.67).

La săritura în înălţime, Federica Gabriela Apostol a ocupat locul 7 în Grupa B, cu 1,81 m, ratând calificarea în finală.

În proba masculină de 800 m, Mark Daniel Fandly a ocupat locul 6 în seria a treia (1:53.51). Orrădeanul, este legitimat la CN „Mihai Eminescu” CSU Oradea, unde este pregătit de antrenorul Florin Indrie (foto dreapta).

La cea de-a 26-a ediţie a competiţiei, România participă cu 17 atleţi, zece la feminin şi şapte la masculin.