Lewis Hamilton se impune în Marele Premiu al Rusiei

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a obţinut duminică a 100-a sa victorie în Formula 1, cu prilejul Marelui Premiu al Rusiei de pe circuitul stradal de la Soci, succes care i-a adus şi poziţia de lider în clasamentul piloţilor.

Hamilton, la al cincilea său succes la Soci din cinci curse, a beneficiat de schimbarea condiţiilor meteo, averse de ploaie în ultimele 3-4 tururi, când Lando Norris se afla pe primul loc. Hamilton a intrat la boxe şi a schimbat cu pneuri intermediare, în timp ce Lando Norris a mai continuat două tururi, până la schimbul de pneuri, decizie care l-a costat victoria şi un podium la Soci. El s-a clasat al şaptelea în final.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a făcut de asemenea o cursă excelentă şi după ce a luat startul de pe ultimul loc a terminat cursa pe locul doi la 53sec271/1000. Podiumul a fost completat de Carlos Sainz Jr, de la Ferrari, sosit la 1min02sec475/1000.

În clasamentul piloţilor, Lewis Hamilton a trecut pe primul loc cu 246,5 puncte, urmat de Max Verstappen 244,5 p, Valtteri Bottas 151p, Lando Norris 139p, Sergio Perez 120p, Carlos Sain Jr. 112,5p, etc.

La constructori, Mercedes ocupă primul loc cu 397,5 puncte, urmată de Red Bull 364,5, McLaren 234, Ferrari 201,5, Alpine Renault 103, etc.