Liderul întrecerii domină întâlnirea pe toată durata ei

CSM Oradea a repurtat cea de-a 6-a victorie din tot atâtea partide în cel de-al 2-lea eșalon handbalistic al României – ediția 2021/22. Formația antrenată de George Tăutu a dispus în manieră categorică de Universitatea Craiova, scor 41-27 . Meciul a avut loc sâmbătă (23.10), la Arena Antonio Alexe.

Jocul nu a avut istoric, fiind controlat în totalitate de amfitrioni. Aceștia au construit un avantaj consistent din primele minute și s-au desprins la 24-8 în primele 30 minute de joc. Repriza secundă a consemnat mai multe reușite pentru formația vizitatoare, dar CSM-ul a rămas în avantaj până la finalul jocului.

Marcatorii formației învingătoare: Mateaș – 8 goluri, Munteanu, Oargă și Szabo – 6 goluri fiecare, Szasz – 4 goluri, Huțanu – 3 goluri, Farcaș și Radu – câte 2 goluri, Breban, Băban, Mledenciu, Sfârlea – 1 gol fiecare. În replică, Ianași a punctat de 9 ori, iar Păun a înscris de șapte ori.

În urma acestui meci, CSM Oradea are 18 puncte, maxim posibil după șase runde. În schimb, Universitatea Craiova are 10 puncte.

Următorul meci al orădenilor are loc săptămâna viitoare (sâmbătă, 30.10), în deplasare. Adversar va fi Unirea Sânnicolau Mare.