Eliminarea lui Raul Ștef, decisivă în stabilirea învingătoarei

În cursul zilei de sâmbătă 20 noiembrie s-au disputat partidele din cadrul etapei a 13-a a Ligii a 3-a de fotbal din țara noastră. În SERIA 10, CAO Oradea a reputat un nou succes scor 2-0 în deplasare la Sânmartin pe terenul celor de la Luceafărul.

Meciul a fost decis de un moment extrem de important, Raul Ștef a văzut al doilea galben și a fost eliminat după o oră de joc, ceea ce a determinat o diferență extrem de clară.

După o primă repriză modestă, formția din Oradea a schimbat prima la pauză, iar noii venți și-au făcut simțită prezența. chitaș a centrat perfect în fața porții, Hosu a înscris cu poarta goală. În minutul 72, la doar câteva momente după ce a pătruns pe gazon, Copil a fost faultat în suprafața de pedeapsă, Letan tranformând cu siguranță penalty-ul corect acordat. Așa s-a scris istoria unui meci în care gazdele încă nu au maturitate necesară să emită pretenții în fața unui advers mult mai bine organizat, cu o valoare individuală net superioră. Astfel, CAO a egalat liderul în clasament, având cinci victorii consecutive. În ultimele două meciuri oficiale din acest an mai au de dpsutat un joc acasă cu Șancuta Mare și în deplasare la Zalău.

Luceafărul: Cristea – Ștef, Borma, Laza, Banienschi – Sfârlea (83 Gabriel Costea), Fl. Drăgan, Goilean, Tirla (46 Pădurean) – Jurcuț, Lăsconi ( 59 Toderici). Antrenor: Dorin Mudura, Ioan Pap Deac.

CA Oradea: Barabaș – Mark Kovacs, Letan, Stan, Ioviță (61 Porumb) – Cârjan (46 Lezeu), Ardelean (46 Cherman) – Gunie (71 Cr. Copil), Chitaș, Marina (46 Gheorghiță) – Hosu. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț.

Lotusul a terminat la egalitate în deplasare la una dintre formațiile din coada clasamentului. Cu toate acestea, bihorenii rămân printre favoriții princilai la promovarea în eșalonul secund.

Iată rezultatele complete:
Sportul Şimleu Silvaniei – CSM Satu Mare 1-1
Gueye Mansour (69) / Ciprian Brata (5)
SCM Zalău – Minaur Baia Mare 2-2
Ionuț Ilieș (55), Dan Berci (76 – penalty) / Viorel Chinde (18), Alin Văsălie (36)
Progresul Şomcuta Mare – Lotus Băile Felix 1-1
Bogdan Jeler (76) / Claudiu Codoban (3 – penalty)
Luceafărul Oradea – CA Oradea 0-2
Marius Hosu (62), Cosmin Letan (72 – penalty)
Someşul Dej – CFR Cluj 2 2-0