Finalul de an aduce glorie unor performeri

Finalul de an aduce glorie unor performeri

Finaliști la Karate Shotokan de la centrul de performanţă al Clubului Sportiv Shogunul Oradea

Gală de Premiere la karate shotokan 2020 -2021 a mai bifat o ediție, s-a făcut o mică sinteză a anului 2020 care nu s-a organizat anul trecut din cauza pandemiei, respectiv anul acesta 2021, pentru sportivi karate-ka de la centrul de performanţă al Clubului Sportiv Shogunul Oradea, care au obţinut rezultate bune la competiţiile interne şi internaţionale la care au participat.
Într-o ambianţă plăcută, la sala de antrenament (în conditii vitrege de pandemie) au fost acordate peste 100 de trofee şi diplome sportivilor cu rezultate la concursurile interne şi internaţionale.
Profesorul Ioan Vaida, în calitate de preşedinte la centrul de performanţă al Clubului Sportiv Shogunul Oradea alături de d-na Elena Vaida vicepreședinte la acelaşi club, au oficiat această Gală de premiere pentru sportivii disciplinei sportive Karate Shotokan.
La deschiderea oficială a „Galei de Premiere” au fost prezenţi doar corpul tehnic și sportivi laureați, conform restricțiilor impuse de pandemie .
Echipa a încheiat anul 2020 respectiv 2021 cu rezultate foarte bune, dacă ținem cont de pandemie ! Karate-ka clubului au participat la multiple acţiuni şi manifestări sportive naţionale şi internaţionale, stagii de pregatire, cantonamente, Campionate Europene, turnee și Grand Prix-uri internaționale de karate.
Karateka Luca Mihai Lalescu a fost desemnat al treilea an la rând „Cel mai bun sportiv al Clubului Shogunul”, (Cel mai bun sportiv al anului 2020 cât și pe 2021) de la centrul de performanţă al Clubului Sportiv Shogunul Oradea. Orădeanul şi-a trecut în palmares două titluri de campion european la kumite (luptă) individual și echipe juniori, două titluri de campion naţional în 2020 și altele două în 2021, fiind de asemenea multiplu medaliat la turnee și Grand Prix-uri internaționale de karate.
TOP : 10 anul 2021 / JUNIOARE ( 1- 2)
-locul 1 /  LIPAI MIRUNA-SARA
-locul 2 / KELA  ANDREEA CRISTINA
-locul 3 / TĂMAȘ CRISTINA
-locul 4 / CSAKI MAGDA
-locul 5 / TELEKY  ERSZEBET
-locul 6 / PURCĂRETE  IASMINA
-locul 7 / BRUDAȘCU  LAURA
-locul 8 / NICOARĂ  MARIA
-locul 9 / BANFFY SOFIA
–locul 10 / MOȚA ANAMARIA
TOP : 10 anul 2021 / CADETE & COPII
-locul 1 /  SZABO SARA-KRISZTINA
-locul 2 / LIPAI ȘTEFANIA MARIA
-locul 3 / MOȘ   IARINA
-locul 4 / SOTIUŢ ANA-FRANCESCA
-locul 5 / HANGA  IASMINA-MARIA
-locul 6 / HANGA CARINA-ANA
-locul 7 / MĂDĂRAȘ  GABRIELA
-locul 8 / NEAGA AMALIA-IOANA
-locul 9 / UNGUREANU  MARTA
-locul 10 / AGÂRBICEANU FLORINA
TOP : 10 anul 2021 / JUNIORI ( 1- 2)
-locul 1 /  LUCA MIHAI LALESCU
-locul 2 / ARGHIROIU ALEXANDRU
–locul 3 / PAUL   OCTAVIAN-GEORGE
-locul 4 / BOJI  OCTAVIAN-ANDREI
-locul 5 / TIMAR RAREŞ-COTIZO
-locul 6 / DECSEI ALEX-LAURENTIU
-locul 7 / KEMENY  BELA
-locul 8 / SZILARD GEZA
-locul 9 / POPESCU STELIAN
-locul 10 / CALOTESCU  MARIUS
TOP : 10 anul 2021 / CADEȚI & COPII
-locul 1 / DONEA DENIS-CLAUDIUS
-locul 2 / CIUCUR PAUL GABRIEL
-locul 3 / CIONCA DAVID IOAN DANIEL 
-locul 4 / LENCAR    DENIS-FLORIN                   
-locul 5 / CHINDRIȘ  VALER
-locul 6 / CORDOȘ  VIRGIL
-locul 7 / BOT ADAN-ANDREI
-locul 8 / CIPLEU DAN-PAUL
-locul 9 / BOT MARIO MIHAI
-locul 10 / FICUȚ RAREȘ IONUȚ
De menționat ar fi rezultatele de la Europenele de Karate de la Oradea din octombrie 2021, sportivi karateka de la Centrul de performanţă Shogunul Oradea au obţinut în total 16 medalii, din care 8 au fost de aur, 2 de argint şi 6 de bronz. Aurul l-au obţinut: Miruna-Maria Lipai, la probele de Kumite individual +55 de kg, junioare 1 şi Kumite echipe junioare 2 rotativ, Andreea Cristina Kela, la proba de Kumite echipe junioare 2 rotativ, Luca-Mihai Lalescu, la Kumite individual -57 de kg, juniori 1 şi Kumite echipe juniori 1, Denis Claudius Donea, în cadrul probei de Kumite individual -50 de kg cadeţi şi Kumite echipe cadeţi, Sara-Krisztina Szabo, la Kumite echipe cadete.
Pe locul 2 şi în posesia medaliilor de argint au intrat: Miruna-Maria Lipai, în proba de Kumite echipe junioare 2 şi Andreea Cristina Kela, la proba de Kumite echipe junioare 2.
În fine, medaliile de bronz au fost adjudecate prin aceeaşi Andreea Cristina Kela, Kumite individual +55 de kg, juniori 1, dar şi la proba de Kata, junioare 1. De asemenea s-au mai situat pe locul 3 şi au cucerit bronzul: Sara-Krisztina Szabo, la Kumite individual +47 de kg, cadete şi Kata, cadete, dar şi Ştefania Maria Lipai, în probele de Kumite individual -47 de kg, cadete şi Kata, cadete.

TOP : 10 anul 2020 / JUNIOARE ( 1- 2)
-locul 1 /  KELA  ANDREEA CRISTINA
-locul 2 /  LIPAI MIRUNA-SARA
-locul 3 / FRENȚIU  ADRIANA
-locul 4 /  TELEKY  ERSZEBET
-locul 5 /  TĂMAȘ CRISTINA
-locul 6 / BANFFY SOFIA
-locul 7 /  ALMĂȘAN CĂLINA
-locul 8 / CÂRȚAN  FLORENTINA
-locul 9 / PURCĂRETE  IASMINA
-locul 10 / CSAKI MAGDA
TOP : 10 anul 2020 / CADETE & COPII
-locul 1 /  SZABO SARA-KRISZTINA
-locul 2 / LIPAI ȘTEFANIA MARIA
-locul 3 / HANGA CARINA-ANA
-locul 4 / HANGA  IASMINA-MARIA
-locul 5 / BLIDAR   MAYA  REBECCA
-locul 6 / SOTIUŢ ANA-FRANCESCA
-locul 7 / MOȘ IARINA
-locul 8 / AGÂRBICEANU FLORINA
-locul 9 / POPOVICIU  ADELINA
-locul 10 / UNGUREANU  MARTA
TOP : 10 anul 2020 / JUNIORI ( 1- 2)
-locul 1 /  LUCA MIHAI LALESCU
-locul 2 / DECSEI ALEX-LAURENTIU
-locul 3 / BERCEA GRIGORE
-locul 4 / GAVRIȘ HORIA
-locul 5 / SABĂU ION
-locul 6 / PAUL OCTAVIAN-GEORGE
-locul 7 / MICLĂUȘ  LAURENȚIU
-locul 8 / DEJEU MANOLE
-locul 9 / BOJI OCTAVIAN-ANDREI
-locul 10 / ORĂSCU  NECULAI
TOP : 10 anul 2020 / CADEȚI & COPII
-locul 1 / DONEA DENIS-CLAUDIUS
-locul 2 / LENCAR    DENIS-FLORIN
-locul 3 / TĂMAȘ DRAGOȘ
-locul 4 / CIONCA DAVID IOAN DANIEL                   
-locul 5 / CIUCUR PAUL GABRIEL
-locul 6 / GOIA MIHAI
-locul 7 / BRAȘOVEANU  MARIN
-locul 8 / LĂZUREANU NICUȘOR
-locul 9 / MAILAT OLIMPIU
-locul 10 / STEINER PATRICIU
PREMII SPECIALE
-BOT ADAN-ANDREI– Cel mai tehnic sportiv la categoria Prichindei (băieți) -CIPLEU DAN-PAUL– Cel mai combativ sportiv la categoria la Prichindei (băieți)
-HANGA CARINA-ANA– Cel mai tehnic sportiv la categoria Prichindei (fete) -HANGA IASMINA-MARIA– Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria Prichindei (fete)
-CIUCUR PAUL GABRIEL– Cel mai tehnic sportiv la categoria Copii (băieți) -CIONCA DAVID IOAN DANIEL – Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria Copii (băieți)
-MOȘ IARINA– Cel mai tehnic sportiv la categoria Copii (fete)
-SOTIUŢ ANA-FRANCESCA– Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria Copii (fete)
-DONEA DENIS-CLAUDIUS– Cel mai tehnic sportiv la categoria Cadeți (băieți)
-LENCAR DENIS-FLORIN – Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria Cadeți (băieți)
-SZABO SARA-KRISZTINA – Cel mai tehnic sportiv la categoria Cadete (fete)
-LIPAI ȘTEFANIA MARIA – Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria Cadete (fete)
-PAUL OCTAVIAN-GEORGE – Cel mai tehnic sportiv la categoria Junior 1 (băieți)
-BOJI OCTAVIAN-ANDREI– Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria Junior 1 (băieți)
-LUCA MIHAI LALESCU – Cel mai tehnic sportiv la categoria Junior 2 (băieți)
-ARGHIROIU ALEXANDRU– Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria Junior 2 (băieți)
-LIPAI MIRUNA-SARA– Cel mai tehnic sportiv la categoria Junior 1 (fete)
-KELA ANDREEA CRISTINA – Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria Junior 1 (fete)
-KELA ANDREEA CRISTINA – Cel mai tehnic sportiv la categoria Junior 2 (fete)
-LIPAI MIRUNA-SARA– Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria Junior 2 (fete)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *