Cine e românul care a debutat la AC Milan

AC Milan s-a impus în duminică după-amiază pe terenul celor de la Venezia, cu scorul de 0-3, într-un meci din a 21-a etapă a Serie A. Luca Stângă (foto), fotbalist cu origini românești a debutat în echipa lui Stefano Pioli.
AC Milan a obținut astăzi a treia victorie consecutivă în Serie A, ajungând la 15 meciuri câștigate în acest sezon al campionatului. Jucătorii lui Stefano Pioli s-au impus pe terenul celor de la Venezia, scor 0-3, acumulând 48 de puncte.
Zlatan Ibrahimovic a deschis scorul încă din minutul 2, după o pasă a lui Leao, iar după pauză Theo Hernandez a reușit o dublă, înscriind în minutele 48 și 59, a doua oară din penalty, după un henț al lui Svoboda în careu.
Având victoria asigurată, Pioli a decis, în ultimele minute ale meciului, să-l trimită pe teren pe Luca Stângă, un fotbalist de 19 ani cu origini românești. Acesta a fost introdus pe teren în locul lui Florenzi, făcându-și astfel debutul în Serie A.