Clubul Sportiv Crişul Oradea şi-a desemnat laureaţii pe anul 2021

Într-un cerc foarte restrâns datorită situaţiei pandemice şi restricţiilor impuse , conducerea Clubului Sportiv Crişul Oradea şi-a desemnat cei mai buni sportivi din anul 2021. Doamna director Pető Dalma Csilla, alături de expertul sportiv Cosmin Goina şi coordonatorul de secţii Tulkos Rómeó a premiat cei mai buni sportivi, aceştia fiind:

– Jocuri sportive –

Echipa de baschet U 14 feminin (antrenori Ioana şi Daniel Anica, respectiv Salamon Béla) care a fost campioana naţională aRomâniei. Echipa a fost compusă din sportivele Salamon Vivien-căpitan de echipă, Ariana Moldovan, Ingrid Jurcan, Alexia Ioviţă, Sânziana Mandale, Kerezsi Victoria, Andra Popescu, Ioana Bughiu, Adelina Lazăr, Georgiana Nedelcu Ilisie, Ehik Orsolya, Ştefania Maxim şi Mara Ciarnău.

Sportiva Ariana Moldovan a fost desemnată cea mai valoroasă jucătoare a turneului final.- Sporturi olimpice (F) Bakó Anastasia-nataţie (antrenor Cristina Mădău), care a obţinut 6 locuri I, 7 locuri II şi 3 locuri III, la campionatele nationale respectiv 2 locuri I, 3 locuri II şi 1 loc III la Cupa Romaniei , iar la Campionatul national in bazin scurt la 200 m mixt a doborât recordul național cu timpulde 2:19:35 stabilit în anul 1988 de către Diana Mocanu.

(M) Méhes Cristian-atletism (antrenori Albert şi Livia Méhes), care a obţinut 3 locuri II şi 3 locuri III la Campionatele naţionale, 1 loc III la Cupa României şi locul V la Campionatul Balcanic.

• Sporturi neolimpice Lupaş Ionuţ Florin-powerlifting, care a cucerit 2 medalii de bronz la genuflexiuni şi împins din culcat, locul IV la total şi locul V la îndreptări în cadrul Campionatului European de la Pilzen-Cehia, respectiv 3 locuri V la Campionatul Mondial de Powerlifting din Norvegia-Stavanger. A mai obţinut 3 locuri I la genuflexiuni, împins din culcat şi îndreptări respectiv locul I la total şi la open, în cadrul Campionatului naţional de clasic şi echipat (Băile Herculane), Locul I la împins din culcat şi locul II la open (Campionatul naţional de împins din culcat), toate la categoriile de seniori +120 Kg. Recent Federaţia Internaţională de Poerlifting şi-a anunţaţ clasamentul primilor zece sportivi, unde la categoria de seniori +120 kg sportivul nostru Lupaş Ionuţ Florin ocupă locul VII la nivel mondial.
  • Rezultatele secţiilor Clubului Sportiv Crişul Oradea pe anul 2021 au fost: Polo (antrenori Ciprian Cîmpeanu , Marcel Haşaş. Vekerdy László, Dorin Sava si Nicolae Diaconu) : 3 locuri II, 2 locuri III la campionatele naționale respectiv locul VI in superligă. Nataţie (antrenori Cristina Mădău, Illes Zsolt şi Remus Oros) 6 locuri I, 7 locuri II şi 3 locuri III la Campionatul Naţional şi 2 locuri I, 3 locuri II şi 1 loc III la Cupa României. Baschet feminin (antrenori Ioana şi Daniel Anica, respectiv Salamon Béla) echipa U14 feminin locul I şi echipa de U16 feminin locul III la Campionatele naţionale. Atletism (antrenori Albert şi Livia Méheş) a obţinut 3 locuri II şi 3 locuri III la Campionatul Naţional, respectiv locul III la Cupa României la probele de ciocanşi disc. La Campionatul Balcanic a obținut un loc de V. Judo (antrenori Ioana Hanaş şi Olimpia Ianc) un loc I şi un loc III la Campioantul Naţional.
    Karate (antrenor Mezei Tünde, instructor voluntar Máté Mária) 10 locuri I, 7 locuri II şi 6 locuri III la campionatele naţionale.Powerlifting (antrenor Ionuţ Florin Lupaş) 41 locuri I, 29 locuri II, 30 locuri III la campionatele naţionale, 2 medalii de bronz , 1 loc IV şi un loc V la campionatul european şi 3 locuri V la Campionatul Mondial Box (antrenor Miklós Mihai) 3 locuri III la naţionale, și 1 loc III la Cupa României de Juniori.
  • Kempo (antrenor Tulkos Rómeó, instructor voluntar Denisa Cotuţ) 5 locuri I, un loc II şi un loc III la Cupa României, secţia aceasta fiind cea mai tânără secţiea clubului Crişul Sportivi în echipa naţională Patrick Dumitru, Inssinnia Tomaso, Csáki Olivia, Cezara Todea, Nagy Debora-polo, Bakó Anastasia-nataţie , Méhes Cristian-atletism, Creţ Alexia (U17), Ganea Ariana şi Papp Anna (U16) la baschet, Gyoker Iasmina la judoși Lupaş Ionuţ Florin la powerlifting.
  • La campionatele naționale Clubul Sportiv Crișul în anul competițional 2021 a obținut 58 locuri I, 46 locuri II și 46 locuri III (dintre care 17 locri I, 17 locuri II și 13 locuri III la sporturi olimpice), 5 locuri I, 1 loc II și 4 locuri III (din care 3 locuri III la sporturi olimpice) la Cupa României iar la jocurile de echipă 1 loc I,3 locuri II și 2 locuri III respectiv locul VI în superligă.La Campionatele europene a obținut 2 locuri III, 1 loc IV și 1 loc V, iar la Campionatele mondiale 3 locuri V