Rezultatele din retur vor fi decisive

Meciurile Atletico Madrid – Manchester United şi Benfica Lisabona – Ajax Amsterdam s-au încheiat cu rezultate de egalitate, miercuri seara, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Atletico Madrid şi Manchester United au terminat nedecis, 1-1 (1-0), în capitala Spaniei, într-o partidă arbitrată de românul Ovidiu Haţegan.

Campioana Spaniei a deschis scorul destul de rapid, prin Joao Felix (7), dar United a egalat pe final, prin Anthony Elanga (80), care fusese introdus cinci minute mai devreme.

Atletico a avut două bare, prin Vrsaljko (45) şi Griezmann (87), dar ”diavolii roşii” au ratat ultima ocazie a meciului, prin Lingard (90+5), şutul său fiind respins de portarul Oblak.

Elanga a marcat golul cu numărul 500 pentru United în CCE/Liga Campionilor, clubul fiind devansat la acest capitol doar de Real Madrid (1.001), Bayern Munchen (760) şi FC Barcelona (624).

La Lisabona, Benfica a remizat cu Ajax Amsterdam, 2-2 (1-2), într-un meci în care atacantul ivorian Sebastien Haller, golgheterul acestei ediţii a Ligii Campionilor, a marcat în ambele porţi.

Dusan Tadic a deschis scorul pentru ”lăncieri” (18), dar Benfica a egalat prin autogolul lui Sebastien Haller (26). Trei minute mai târziu (29), Haller a adus din nou campioana Olandei în avantaj. Benfica a închis tabela în repriza secundă, prin atacantul ucrainean Roman Iaremciuk (72), la zece minute de la intrarea sa pe teren.

Ajax a mai avut şi alte şanse de gol, dar mexicanul Edson Alvarez a nimerit bara (44), iar Vlachodimos a parat şuturile lui Mazraoui (63) şi Antony (90+3).

Rezultate:
Marţi 15 februarie
Paris Saint-Germain – Real Madrid 1-0 (0-0)
A marcat: Kylian Mbappe (90+4).
Lionel Messi (PSG) a ratat un penalty în min. 62 (a apărat Thibault Courtois).

Sporting Lisabona – Manchester City 0-5 (0-4)
Au marcat: Riyad Mahrez (7), Bernardo Silva (17, 44), Phil Foden (32), Raheem Sterling (58).

Miercuri 16 februarie:
RB Salzburg – Bayern Munchen 1-1 (1-0)
Au marcat: Chikwubuike Adamu (21), respectiv Kingsley Coman (90).

Inter Milano – Liverpool 0-2 (0-0)
Au marcat: Robert Firmino (75), Mohamed Salah (83).

Marţi 22 februarie
Chelsea Londra – Lille OSC 2-0 (1-0)
Au marcat: Kai Havertz (8), Christian Pulisic (63).

Villarreal – Juventus Torino 1-1 (0-1)
Au marcat: Daniel Parejo (66), respectiv Dusan Vlahovic (1).

Miercuri 23 februarie
Benfica Lisabona – Ajax Amsterdam 2-2 (1-2)
Au marcat: Sebastien Haller (26, autogol), Roman Iaremciuk (72), respectiv Dusan Tadic (18), Sebastien Haller (29).

Atletico Madrid – Manchester United 1-1 (1-0)
Au marcat: Joao Felix (7), respectiv Anthony Elanga (80).