Învingătorii, mult mai lucizi în partea a doua

Într-un meci restanță din Liga Națioanlă de baschet masculin, defășurat duminică 27 februarie la Craiova, CSM U Oradea a reputat un nou succes scor 91-88 (28-19, 21-31, 27-15, 15-15) în fața celor de la SCM din localitate.

Victoria a fost conturată în partea a doua atunci când orădenii au fost mult mai lucizi și siguri pe ei, reușind să facă diferența în sfertul al treilea, în care s-au distanțat la o diferență insurmontabilă. Bihoreniiau început cât se poate de bine jocul, reușind prin Bickaskis o prestație foarte bună. Craiova forțează totul pe cartea atacului în sfertul secund atunci când revin în meci. La pauza mare, gazdele aveau un fragil avantaj pe tabelă. Rotația orădenilor este mult mai eficientă după pauză, atunci când Nicolescu sau Markovic sunt decisivi iar Craiova acuză șocul și suferă. Apărarea oaspeților crează mari probleme jucătorilor gazdă mult prea individualiști într-un meci în care era nevoie de unitate și sacrificiu. Ultimul sfert este presărat cu multe greșeli de ambele părți, ambele echipe sunt penalizate cu antisportiv, iar diferența crește în favoarea vizitatorilor. Finalul găsește Oradea ducând fiecare atac la limită și înscriind exact când echipa are nevoie. Succes datorat în totalitate experienței net superioare și a rotației care atunci când trebuia s-a apărat foarte bine. Cei mai buni marcatori ai învingătorilor au fost Holt 19 puncte, Nicolescu și Bickauskis, câte 13 fiecare. Marți 1 martie, CSM U Oradea va juca în capitală cu Rapid.