Au rămas datori la capitolul fotbal

În cursul după-amiezii de sâmbătă 5 martie, Stadionul Iuliu Bodola a găzduit un joc amical de fotbal. S-au întâlnit CAO Oradea liderului Seriei a 10-a a Ligii a 3-a de fotbal și CS Socodor liderul Ligii a 4-a de fotbal Arad. Surprinzător la finele partidei oaspeții au reputat o victorie cu scorul de 4-3 (1-2). A fost o ultimă repetiție generală pentru ambele echipe înainte de startul oficial la întâlnirii.

Meciul a început într-o notă de echilibru, gazdele favoritele jocului având mai mult posesia și impunând ritmul jocului. Deși există o diferență între cele două eșaloane, cei din Liga a 4-a au compensat prin dăruire și forță, fiecare atac fiind unul decisiv.

Cumva contrar cursului oaspeții au reușit deschiderea scorului. A urmat o perioadă pozitivă pentru bihoreni care în decurs de doar câteva minute a revenit pe tabelă, au egalat și a mai ratat două ocazii monumentale. Bihorenii trec în avantaj, și controlează partida. Au un gol anulat printr-o prostie umană, și mai beneficiază de două șanse. În cele din urmă, oaspeții revin în atac și reușesc să reducă din diferență în urma unei faze fixe, un jucător din zid pur și simplu s-a speriat și și-a tras capul. Trec doar două minute și arădenii restabilesc egalitatea din lovitură de la 11 metri. Apar schimbările în tabăra orădeană care nu adus plusul necesar. Pe final de joc în minutul 89, în urma unei execuții de excepție, șut imparabil de pe peste 30 m, oaspeții stabilesc scorul final.

Una pesta alta, o primă concluzie, CAO trebuie să ia în serios fiecare joc amical sau oficial pentru că unii jucători, care nu sunt concentrați la maximum la jocuri amicale așa se vor comporta și la meciuri oficiale. Nou neveniții încă nu au înțeles filozofia antrenorului ei doresc să demonstreze că merită un loc în prima echipă iar timpul va spune dacă sunt capabili de așa ceva. Celor de la CAO le-au lipsit o serie de jucători importanți în acest meci, cu toate acestea încă un pasator decisiv nu există la echipă, atacantul central este mai mereu izolat iar mai multă implicare a fiecăruia ar putea aduce un plus la capitolul determinare.

CA Oradea–Socodor 3–4
⚽Sergiu Jurj 1′, Darius Marina 17′, Răzvan Gunie 48′ / Florin Dema 14′, Dumitru Copil 68′, George Pirtea 70′ (pen.), 90′
🏟️Stadionul Iuliu Bodola (Oradea)
🙋🏻‍♂️Arbitri: Rareș Vidican – Rareș Lakatos, Alexandru Corb (toți din Satu Mare)

🇳🇬CAO: R. Bob – C. Jurj, Cl. Petruș, D. Stan, L. Ioviță – R. Ardelean, G. Cherman – Rzv. Gunie, Ad. Popa, D. Marina – Sg. Jurj
🔄Au mai intrat: M. Kovacs, Al. Popa, Rzv. Săutiuț, D. Cîrjan, M. Balint, A. Chindlea, P. Chiș-Toie, M. Ion
🗣️Antrenor: Florin Farcaș

♒Socodor: Rzv. Vaida – D. Szabo, B. Țoca, C. Covaci, L. Olariu – T. Turcuș (C), Fl. Dema – D. Copil, Al. Lezeu, D. Buzgău – M. Faur
🔄Au mai intrat: I. Gherheș, G. Pirtea, N. Miclea
🗣️Antrenor: Tiberiu Darasz