Ambele echipe din Sevilla eliminate dramatic

Cele două echipe din Sevilla, Sevilla FC şi Real Betis Sevilla, au fost eliminate dramatic din competiţia de fotbal Europa League, după ce au pierdut în prelungiri meciurile susţinute în deplasare, joi, în manşa secundă a optimilor de finală.

West Ham United a învins-o pe Sevilla FC, care a câştigat competiţia de şase ori (record), cu 2-0, prin golurile marcate de cehul Tomas Soucek (39) şi ucraineanul Andrei Iarmolenko (112). În tur, andaluzii au învins cu 1-0.

Eintracht Frankfurt a remizat pe cu Real Betis Sevilla, 1-1, după ce câştigase în Andaluzia cu 2-1. Betis a marcat în min. 90, prin Borja Iglesias şi a trimis meciul în prelungiri. Acelaşi Borja Iglesias a avut o bară (109), dar cei care au marcat au fost jucătorii de la Eintracht, prin Martin Hinteregger (120+1), smulgând calificarea.

În sferturi merge şi Olympique Lyon, după 1-1 acasă cu FC Porto, într-un meci arbitrat de Ovidiu Haţegan. OL se impusese cu 1-0 pe ”Dragao”.

În sferturi s-au calificat Atalanta Bergamo, Glasgow Rangers, FC Barcelona, Sporting Braga, Eintracht Frankfurt, Olympique Lyon, West Ham United şi RB Leipzig.

Rezultate:
Bayer Leverkusen – (+) Atalanta Bergamo 0-1 (0-0)
A marcat: Jeremie Boga 90+1.
În tur: 2-3.

Steaua Roşie Belgrad – (+) Glasgow Rangers 2-1 (1-0)
Au marcat: Mirko Ivanic 10, El Fardou Ben Nabouhane 90+3 – penalty, respectiv Ryan Kent 56.
În tur: 0-3.

Galatasaray Istanbul – (+) FC Barcelona 1-2 (1-1)
Au marcat: Marcao (28), respectiv Pedri (37), Pierre-Emerick Aubameyang (49).
În tur: 0-0.

AS Monaco – (+) Sporting Braga 1-1 (0-1)
Au marcat: Axel Disasi 90, respectiv Abel Ruiz 19.
În tur: 0-2.

(+) Eintracht Frankfurt – Real Betis Sevilla 1-1 (0-0, 0-1), după prelungiri
Au marcat: Martin Hinteregger 120+1, respectiv Borja Iglesias 90.
În tur: 2-1.

(+) Olympique Lyon – FC Porto 1-1 (1-1)
Au marcat: Moussa Dembele 13, respectiv Eduardo Gabriel Aquino Cossa ”Pepe” 27.
În tur: 1-0.

(+) West Ham United – Sevilla FC 2-0 (1-0, 1-0), după prelungiri
Au marcat: Tomas Soucek 39, Andrei Iarmolenko 112.
În tur: 0-1.

Duelul dintre RB Leipzig şi Spartak Moscova nu s-a desfăşurat, clubul rus fiind exclus din competiţie.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.

Vineri, la Nyon (Elveţia), este programată tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor (14:30, ora României).