PSV reușește să câștige Cupa Olandei

Echipa PSV Eindhoven a învins cu scorul de 2-1 formaţia Ajax Amsterdam în finala Cupei Olandei de fotbal, cucerind pentru a zecea oară acest trofeu, la un deceniu după ultimul său succes.

Ajax a deschis scorul în minutul 23, prin Ryan Gravenberch, iar apoi a avut ocazia să îşi majoreze avantajul înainte de pauză, însă golul lui Dusan Tadic a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea arbitrajului video.

PSV a întors rezultatul imediat după pauză, graţie golurilor reuşite de Erick Gutierrez (48) şi Cody Gapko (50).

„Lăncierii” puteau restabili egalitatea în minutul 57, însă golul lui Davy Klaasen a fost anulat de asemenea de VAR.

Clubul din Amsterdam nu a reuşit să-şi concretizeze dominaţia (59% posesia mingii) şi a suferit din cauza lipsei de precizie (2 şuturi pe poartă, faţă de 5 ale lui PSV).

PSV Eindhoven îşi înscrie pentru a zecea oară numele în palmaresul Cupei Olandei, după o ultimă victorie obţinută în 2012.

Ajax Amsterdam, deţinătoarea trofeului, a triumfat la rândul ei de 20 de de ori în această competiţie.