Calificare dramatică pentru Real în semifinale

Real Madrid a reuşit o calificare dramatică în finala Ligii Campionilor la fotbal, printr-o victorie cu 3-1 (0-0, 2-1), după prelungiri, în faţa formaţiei Manchester City, miercuri seara, pe Santiago Bernabeu, în manşa secundă a semifinalelor.

Învinsă la Manchester cu 4-3, Real Madrid era condusă în min. 90 cu 1-0 de City (gol Riyad Mahrez, min. 73) şi nu reuşise să trimită nicio minge pe spaţiul porţii până atunci. Rodrygo, inspirat introdus de Ancelotti, a reuşit o dublă miraculoasă (90, 90+1), care a trimis meciul în prelungiri. Karim Benzema (95 – penalty) a adus calificarea madrilenilor, în faţa unei echipe în degringoladă după golurile primite.

Într-un meci controlat tactic timp de aproape 90 de minute de echipa antrenată de Guardiola, Real şi-a creat câteva oportunităţi în primele 10 de minute, dar şuturile lui Benzema şi Vinicius Junior au fost imprecise.

City a avut prima mare ocazie a partidei (20), prin portughezul Bernardo Silva, dar Courtois a respins şutul puternic al lusitanului. Campioana Angliei a avut în continuare iniţiativa şi în finalul primei reprize şi-a mai creat o ocazie bună, dar portarul belgian a respins şutul lui Foden (40).

Vinicius Junior a ratat incredibil în primele secunde ale reprizei a doua (46), apoi şutul lui Modric (52) a fost blocat de Ruben Dias.

City a lovit în min. 73, când Bernardo Silva l-a găsit bine pe algerianul Mahrez, iar acesta a tras fără preluare la colţul scurt, deschizând scorul.

Finalul nu prevestea nimic din ceea ce s-a întâmplat: oaspeţii au avut ocazii prin Cancelo (86) şi mai ales Grealish, de două ori în min. 87, dar Mendy şi Courtois au salvat goluri ca şi făcute.

Când City aştepta încheierea partidei, Real Madrid a marcat prin brazilianul Rodrygo, din centrarea lui Benzema (90), iar câteva zeci de secunde mai târziu, trecea în avantaj (2-1), acelaşi Rodrygo marcând la centrarea lui Asensio (90+1), o răsturnare incredibilă de situaţie.

În minutele adiţionale, ambele echipe au avut şansa de a obţine calificarea, dar portarul Ederson l-a blocat in extremis pe Rodrygo (90+3), iar Foden a trimis peste poartă (90+4), după o lovitură liberă executată rapid de oaspeţi.

Prelungirile au început cu un semn rău (pentru City), un spectator pătrunzând pe teren în primele secunde.

Benzema a ratat prima ocazie în timpul suplimentar (92), cu un şut prins în doi timpi de Ederson.

Atacantul francez a obţinut un penalty un minut mai târziu, fiind faultat de Ruben Dias, şi tot Benzema a fost cel care a transformat lovitura de pedeapsă (95), aducând calificarea madrilenilor în a 17-a lor finală în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi, în care deţin recordul de trofee câştigate (13).

Benzema a ajuns astfel la 43 de goluri marcate în 43 de partide în acest sezon, în toate competiţiile. El are şi 10 goluri marcate în fazele eliminatorii ale Champions League într-un sezon, egalând recordul deţinut de Cristiano Ronaldo.

City, finalista de anul trecut, a mai fost aproape de gol o singură dată, în min. 105+2, când Foden a trimis bine cu capul, Courtois a respins, dar Fernandinho a reluat pe lângă poartă.

Finala competiţiei va avea loc în data de 28 mai, pe Stade de France, adversara Realului fiind Liverpool, care a trecut în cealaltă semifinală de Villarreal, cu 2-0 şi 3-2.

Real Madrid – Manchester City 3-1 (0-0, 2-1), după prelungiri
Au marcat: Rodrygo (90, 90+1), Karim Benzema (95 – penalty), respectiv Riyad Mahrez (73).