Categories Baschet

Spectacol total și victorie într-o manieră de campioni

CSM Oradea a început perfect serie cu FC Argeș Pitești în disputa pentru locul al treilea al Ligii Naționale de baschet masculin. Orădenii s-au impus cu scorul de 110-59 (30-13, 33-15, 23-17, 24-14) la capătul unui meci fără istoric. Gazdele au profitat din plin de absențele din tabăra piteștenilor, patru jucători de pe pozițiile patru și cinci sunt accidentați lucru rara întâlnit în bacshet. Efectiv despre meci nu sunt multe de spus, Oradea a dominat într-o manieră mai mult decât categorică o echipă fără valori, reușind în două sferturi să înscrie peste 30 minute, și cel mai important jucătorii români au primit multe minute. O victorie de moral în vederea meciului de joi de la Pitești. În cazul în care bihorenii vor învinge își vor adjudeca medaliile de bronz la finele unui sezon nu prea strălucit. Dacă vor pierde, duminică vor avea din nou șansa victoriei de asta dată în propria arenă. Cei mai buni marcatori din tabăra învingătorilor, Baciu 18 puncte, Ogden 15, Fometescu 14.