Victorie cât o medalie de bronz

CSM CSU Oradea a terminat sezonul cu o victorie cscontată la Pitești pe terenul celor de la BCM Argeș, într-un meci fără istoric. Scor final 93-61 (25-15, 23-11, 16-24, 29-10). Încă din start orădenii s-au arătat net superioari și cu avantajul victoriei de moral din urmă cu trei zile au dominat copios un adversar cu mari probleme de efectiv. În aceste condiții nu s-a pus nicio secundă problema învingătoarei, Oradea fiind favorită certă. Green nu a putut fi oprit în drumul spre panoul advers, în timp ce Richard a fost net superior adversarului direct.

Gazdele prin tripleta Măciucă – Gajovic – Jeremic au încercat să mențină un ritm ridicat, dar din păcate pentru ei rotația nu a fost una eficientă. Fometescu a forțat mereu aruncarea de la distanță dar ea a fost inexactă, în timp ce Markovic sau Holt nu au fost cei care să lasă o ultimă impresie pozitivă. Sfertul al treilea a fost unul al iluziei, argeșenii lăsând impresia că pot reveni pe tabelă, dar nu au mai avut forța să revină la o diferență dintr-p singură cifră. Pe final, un conflict între Baciu și Gajovic i-a trimis pe ambii pe bancă. Ultimul sfert a fost la discreția bihorenilor care au forțat mereu cinci străini pe parchet, Richard fiind naturalizat, câștig de cauză având CSM-ul de-a lungul unui întreg sezon. Una peste alta, o victorie de palmares care face ca Oradea sî termine pe locul al treilea, un loc care în niciun caz nu mulțumește pe nimeni. Cei mai buni marcatori ai învingătorilor, Gavrilovic 24 puncte, Green 18 puncte.