O finală care naște un interes major

Iga Swiatek, numărul 1 mondial în tenisul feminin, și tânăra americană Cori Gauff se vor duela în finala Roland Garros.

Poloneza s-a calificat joi în finala Roland Garros după ce a trecut, categoric, de rusoaica Daria Kasatkina, 20 WTA, scor 6-2, 6-1.

Odată cu calificarea în finală, Iga și-a extins seria de victorii la un număr impresionant de 34,

Calificarea în semifinale a venit după ce a învins-o pe americanca Jessica Pegula cu 6-3, 6-2.

Swiatek, care a împlinit marți 21 de ani, a reușit cea mai lungă serie consecutivă de meciuri câștigate din circuitul feminin de când Serena Williams a obținut 34 de victorii consecutive în 2013.

Jucătoarea poloneză vizează un al doilea titlu în trei ani la Roland Garros, după ce s-a impus în 2020.

Cori Gauff a acces în penultimul act după ce a trecut de italianca Martina Trevisan, scor 6-3, 6-1.

Pentru Cori, zisă Coco, aceasta este prima finală de Grand Slam a carierei.

Daria Kasatkina, cap de serie nr. 20, s-a calificat miercuri în prima sa semifinală de Grand Slam, trecând în două seturi strânse de Veronika Kudermetova, cap de serie nr. 29, la Roland Garros. Kasatkina a ajuns în sferturile de finală fără să piardă vreun set.

Aflată la a 26-a prezență la un turneu major, Daria Kasatkina, fostă jucătoare din Top 10, a trecut de compatrioata ei Veronika Kudermetova cu 6-4, 7-6(5), după 2 ore și 5 minute de joc, obținând o primă calificare în sferturile de finală.