Categories Polo

Depășiți categoric la debutul Campionatului European

Selecţionata României a fost învinsă fără drept de apel de Grecia, cu scorul de 14-5 (5-3, 3-2, 3-0, 3-0), duminică, la debutul său în Grupa C a Campionatul European masculin de polo pe apă Under-19 de la Podgorica (Muntenegru).

Tricolorii au făcut o primă jumătate de meci bună, dar au cedat în ultimele două sferturi, în care nu au reuşit să înscrie niciun gol.

Andrei Neamţu (2), Francesco Sachetti, Alexandru Popovici şi Alin Pîrîianu au marcat golurile echipei antrenate de Alexandru Deacu.

Pentru greci au înscris Nikolaos Gkillas (8 goluri), Evangelos Pouros (4) şi Andreas Almyras (2).

Celălalt meci al grupei va opune echipele Serbiei şi Germaniei.

Luni, de la 11:20, România va înfrunta Germania în al doilea său meci din competiţie. Câştigătoarele grupelor se califică direct în sferturi, iar echipele clasate pe locurile 2-3 vor juca baraje pentru sferturi (încrucişat), în timp ce ultimele clasate se vor înfrunta pentru locurile 13-16.